Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego w 2021 rok - 12 kroków

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego w 2021 rok - 12 kroków Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego w 2021 rok - 12 kroków

Kredyt hipoteczny krok po kroku w 2021 roku

Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny, to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy potencjalnemu klientowi. W takim razie jak tego dokonać? W każdej z dyscyplin życia kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do tematu. Zanim rozpoczniemy start w zawodach sportowych, ważny jest dobrze skonstruowany plan treningowy, systematyka działania, dobra suplementacja i co najważniejsze realizacja postawionych zadań. Aby nie złapać zadyszki podczas procesu kredytowego, warto skorzystać z poniższych porad i przemyśleń, które zebraliśmy podczas spotkań z klientami.

Kredyt na mieszkanie forum, czyli Internet najlepszym źródłem informacji

Bardzo często spotykamy się z sytuacją gdzie klient podczas spotkania próbuje przegadać eksperta i przedstawić mu swój punkt widzenia, który jest oparty o:

 • przemyślenia najbliższych, 
 • porady znajomych, którzy już wzięli kredyt,
 • porady od innego doradcy kredytowego, 
 • blog finansowy (m.in. taki jak nasz:)).

Aby nie stać się ofiarą powiedzenia „mądry Polak po szkodzie” warto zweryfikować źródła z których się korzysta. W jaki sposób? Metod jest co niemiara, ale najlepiej poznasz kogoś po efektach. Kredyt kredytowi nie równy. Wszystko zależy od kredytobiorców i eksperta z którym będziesz współpracować. Jeżeli masz problemy zdrowotne, to zwracasz się z prośbą o pomoc do lekarza czy sam szukasz recepty u wujka Google przeszukując fora internetowe?

Posiadania konta w danym banku nie jest gwarantem uzyskania najlepszej oferty hipotecznej

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ obecnie na rynku kredytów hipotecznych, różnica między najtańszą, a najdroższą ofertą przy kwocie zadłużenia na 300 tys. zł na 30 lat, przy 20% wkładu własnego, wynosi ponad 165 000 zł. Tak, nie pomyliliśmy się o jedno zero. Takie są fakty. Oczywiście musiałbyś mieć niesamowitego pecha aby trafić na tę najgorszą ofertę, niestety za brak wiedzy i pochopne decyzję trzeba słono zapłacić. Obecnie na rynku kredytów hipotecznych, to banki biją się o klientów, a nie klienci o banki. Mamy bardzo dużą ofertę i ogromny popyt. Jeżeli zależy Tobie na najtańszej ofercie warto zrealizować ten projekt z kimś kto wie jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny co po kolei, czyli jak mądrze wziąć kredyt mieszkaniowy

 1. Zbadaj swoją zdolność kredytową - sprawdź na jaki kredyt faktycznie Ciebie stać zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonej nieruchomości - zbadaj swoją zdolność kredytową.
   
 2. Sprawdź swoją historię kredytową - jeżeli jej nie masz warto ją zbudować, najgorsi klienci dla banków (zaraz po tych co mają złą historię) to tacy, którzy nic nigdy nie wzięli.
   
 3. Warto mieć chociaż małą historię kredytową. Wystąp o debet/limit w swoim banku, weź drobną pożyczkę gotówkową na dowolny cel, kup coś na raty (pralkę, lodówkę,konsolę, tv, telefon)
   
 4. Jeżeli posiadasz jakieś zobowiązania, postaraj się spłacać je terminowo. Nawet niewielkie opóźnienia mają negatywny pływ na Twoją ocenę w banku. Jeżeli jest taka możliwość, zamknij te rozwiązania z których nie korzystasz.
   
 5. Wkład własny. Rekomendowane jest 20%, ale można zacząć finansowanie już od 10%. Jako eksperci, zdecydowanie polecamy zwiększenie wkładu do rekomendowanego limitu, dlaczego? Ponieważ na start masz mniejszą ratę oraz lepsze warunki do wynegocjowania z lepszymi bankami.
   
 6. Porównać oferty w kilku bankach, ale uważać na zapytania do BIK-u. Najlepiej poprosić o symulację eksperta hipotecznego. Pamiętaj, że taka usługa jest bezpłatna, nie daj się nabić w butelkę i nie płać za to.*
   
 7. Postaraj się o dobrą umowę ze swoim pracodawcom. Najlepiej rozpatrywane w bankach są umowy na czas nieokreślony.
   
 8. Jeżeli masz działalność gospodarczą, zadbaj o dobre dochody. O kredyt mieszkaniowy możesz ubiegać się najlepiej dopiero po 12 miesiącach od rozpoczęcia. Więcej w artykule - działalność gospodarcza a szanse na kredyt hipoteczny
   
 9. Wybór nieruchomości. Przemyśl to 2,3, a najlepiej kilkanaście razy. Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji, a zdrowego rozsądku i porady eksperta z tej dziedziny. Przede wszystkim ustal czy ma to być mieszkanie docelowe, pośrednie czy inwestycyjne. Rozważ czy ma to być rynek wtórny, czy pierwotny. Jeżeli będzie to rynek wtórny przeczytaj koniecznie zakup nieruchomości na rynku wtórnym na kredyt.
   
 10. Przygotuj się na dodatkowe koszta. Poza dodatkowymi produktami bankowymi, musisz być pamiętać o opłatach związanych z notariuszem, nieruchomością i rzeczoznawcą majątkowym.
   
 11. Odbiór nieruchomości z ekspertem. Warto, ale nie jest to konieczne. Płacąc jednorazowo za usługę kilkaset złotych, możesz zaoszczędzić do kilku tysięcy. Decyzja należy do Ciebie.
   
 12. Złóż wnioski do więcej niż jednego banku, ale nie przekraczaj 4-ech. Co za dużo to nie zdrowo, w szczególności dla Biura Informacji Kredytowej. Będzie to sygnał, że jest coś nie tak z potencjalnym kredytobiorcą. Przez taki zabieg możesz nieświadomie popsuć sobie scoring kredytowy.

*WAŻNE! Twoją punktację w BIK zaniżają nie tylko opóźnienia w terminie kredyty, ale też zbyt częste zapytania banków o konkretnego klienta. Jeśli więc spodziewasz się, że w ciągu najbliższego roku będziesz wnioskował o kredyt hipoteczny, nie pozwalaj bankom przy byle okazji badać swojej zdolności kredytowej, bo zwykle wiąże się to właśnie z zaglądaniem do BIK!

Czy warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu, ponieważ nie musisz latać od banku do banku, aby porównać wszystkie oferty. Nie może to być Twoja wyrocznia, ponieważ bardzo często w kalkulatorach kredytowych przedstawiane są oferty dla „topowych klientów. Wpisując tylko kwoty i okres, podajesz zbyt mało danych aby dostać perfekcyjne wytyczne. Mimo wszystko warto pamiętać, że korzystając z naszego kalkulatora nie musimy podawać danych osobowych. Jest to narzędzie, które przede wszystkim ma za zadanie pokazać nam jak będzie kształtowała się mniej więcej rata naszego zobowiązania.

Jak starać się o kredyt hipoteczny?

Kluczem do prawidłowego przejścia przez wszystkie etapy procesu kredytowego jest przygotowanie, ale  przy pomocy sprawdzonego eksperta, a nie za pomocą frazy „kredyt hipoteczny blog”. Możesz tam znaleźć masę przydatnych wskazówek i informacji, natomiast pamiętaj aby korzystać z aktualnej wiedzy, bo wszystko idzie do przodu i wiele rzeczy w bankach się zmienia. Warto iść z duchem czasu i pytanie o kredyt hipoteczny zadać odpowiednio doinformowanej osobie. Kredyt mieszkaniowy to prawdopodobnie najważniejsza decyzja fianansowa w Waszym życiu. Warto i opłaca się zrobić to świadomie i zdroworozsądkowo.

Jeżeli masz więcej konkretnych pytań lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o kredycie hipotecznym zapraszam do serii naszych artykułów w tym temacie:

Jeszcze więcej darmowych porad znajdziesz tutaj.

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem