Wybierz PPK
dla swoich pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Dowiedz się więcej o powszechnym, dobrowolnym systemie gromadzenia oszczędności.

Zapytaj eksperta o szczegóły lub nie czekaj i zadzwoń
(+48) 509 868 826 dni robocze w godzinach 8:00-16:00

Co to jest PPK? Główne założenia:

Korzyści prowadzenia PPK dla pracodawcy i pracowników

Pracodawca

 • Możliwość dokonywania dodatkowych wpłat ponad poziom wpłaty podstawowej jako dodatkowy benefit dla pracowników.
 • Koszty pracodawcy związane z realizacją obowiązków wynikających z ustawy o PPK stanowić będą dla niego koszty uzyskania przychodu.
 • Wpłaty podstawowe do PPK są składową wynagrodzenia i nie będą od nich naliczane składki na ubezpieczenie społeczne.

Pracownik

 • Dodatkowe oszczędności na emeryturę.
 • Inwestycja kapitału zgodnie ze strategią inwestycyjną dopasowaną do wieku pracownika i podlegającą zmianie z upływem czasu.
 • Brak podatku przy wypłacie środków z PPK po osiągnięciu przez pracownika 60. roku życia*.
 • Brak podatku od spadków i darowizn - środki zgromadzone w PPK stanowią prywatną własność pracownika, będą podlegać dziedziczeniu i nie będą objęte podatkiem od spadków i darowizn.

Dlaczego PPK z Platinum Eye?

Diamenty Forbesa

obsługa 3 firm
z pierwszej 100-ki

Ponad 6000
obsłużonych osób

w pakiecie Platinum

62 ekspertów

do dyspozycji
Twojej Firmy
Współpraca z czołowymi

Uczelniami wyższymi

Przygotuj firmę na PPK z Platinum Eye

Skonsultuj PPK z ekspertami

Zamów rozmowę

Darmowa porada PPK

(+48) 509 868 826

„Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów"

Richard Branson twórca Virgin Group

Harmonogram wdrażania PPK

PPK będą wprowadzane stopniowo. Terminy uzależnione są od wielkości firmy lub typu podmiotu zatrudniającego. Spółki wchodzące w skład jednej grupy kapitałowej mogą utworzyć PPK w terminie, w którym tworzy je największa pod względem liczby zatrudnionych spółka z grupy.

Jak działamy:

Zobacz co najczęściej wybierają inni:

Kredyt i leasing dla firm

Porównamy i wynegocjujemy najlepsze oferty.

Zapytaj eksperta

Pakiet zniżek na ubezpieczenia

do 50% na samochód,
do 40% na dom i mieszkanie
do 30% w Twojej firmie!

Zapytaj eksperta

Ubezpieczenie grupowe i PPK

Zadbaj o ludzi, zwiększ
zakres i obniż cenę.

Zapytaj eksperta

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami

Zamów rozmowę oddzwonimy!

Zamów eksperta

Jeśli wolisz...Zadzwoń do nas

(+48) 509 868 826 dni robocze w godzinach 8:00-16:00

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

PPK są dobrowolnym, powszechnym i w pełni prywatnym systemem stworzonym w celu gromadzenia oszczędności długoterminowych przez pracowników. Wpłaty w ramach programu będą dokonywane zarówno przez pracowników, pracodawców, jak i państwo. Każdy osoba, która przystąpi do planu będzie mogła wypłacić zebrany kapitał po 60 roku życia. Program oferuje rozwiązania takie jak elastyczny dostęp do gromadzonego kapitału. Użytkownik może w każdej chwili wycofać swoje środki, jednak musie się liczyć z poniesieniem kosztów (zapłaceniem podatku od zysków kapitałowych i utratą zasileń od państwa, a także części wpłat pracodawcy). Przewidziane, są również szczególne rozwiązania, w których uczestnik PPK może skorzystać ze zgromadzonego kapitału bez konieczności poniesienia dodatkowych kosztów np. podczas ciężkiej choroby swojej lub osoby najbliższej, a także w przypadku chęci sfinansowania wkładu własnego na zakup nieruchomości.

W jakim celu wprowadzono PPK?

Podstawowym celem PPK jest zapewnienie Tobie dodatkowego zabezpieczenia finansowego po osiągnięciu 60 roku życia – bez względu na to, czy nadal pracujesz.

Kiedy ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe?

Program będzie się wchodził do życia stopniowo. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, ale pierwsze firmy - zatrudniające co najmniej 250 pracowników, zaczną się do niej stosować od 1 lipca 2019 roku. Mniejsi pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób (według stanu na 30 czerwca 2019 roku) mają czas do 1 stycznia 2020. Obowiązkiem utworzenia PPK od 1 lipca 2020 zostaną objęte firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników (według stanu na 31 grudnia 2019 roku). W ostatniej kolejności, bo od 1 stycznia 2021 roku do ustawy zaczną się stosować jednostki sektora finansów publicznych oraz pozostali pracodawcy.

Kogo dotyczy PPK?

Osoby w wieku od 19-55 lat będą mogły zostać uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zostaną one automatycznie zapisane do programu, będą miały również możliwość skorzystania z możliwości wypisania się rezygnacji z programu. Osoby, powyżej 55 roku życia będą mogły również przystąpić dobrowolnie do programu.

Czy oszczędzanie w PPK jest obowiązkowe?

Jeżeli masz co najmniej 18 lat i nie ukończyłeś 55. roku życia to pracodawca automatycznie zapisze Cię do PPK, o ile nie złożysz wcześniej rezygnacji z dokonywania wpłat. Jeżeli ukończyłeś 55 lat i nie ukończyłeś 70. roku życia, możesz dołączyć do programu na swój wniosek. Wcześniej pracodawca ma obowiązek poinformować Cię o takiej możliwości. Chcąc zrezygnować z oszczędzania w PPK, musisz podpisać specjalne oświadczenie o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz związanych z tym korzyści, takich jak m.in. wpłaty Pracodawcy, czy dopłaty ze strony Państwa. Z oszczędzania w PPK możesz zrezygnować zarówno na etapie tworzenia programu w firmie (jednak nie wcześniej niż od dnia stosowania przepisów ustawy dla twojego Pracodawcy), jak i w każdym dowolnym momencie w przyszłości – rachunek Pracownika w PPK jest w pełni prywatny, a zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu.

Ile będzie wynosiła wpłata?

PPK - składka powitalna, jednorazowa ze strony państwa – 250 złotych,
PPK - dopłata roczna ze strony państwa – 240 złotych,
PPK - składka podstawowa pracodawcy – 1,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
PPK - składka dodatkowa pracodawcy – do 2,5% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
PPK - składka podstawowa pracownika – 2,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
PPK - składka dodatkowa pracownika – do 2,0% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Koszty zarządzania PPK

Ponieważ wpłaty, które finansuje pracodawca stanowią dla Ciebie przychód podlegający opodatkowaniu, pracodawca będzie zobowiązany potrącić podatek od tych wpłat z Twojego wynagrodzenia. Całkowite koszty zarządzania PPK pobierane przez instytucję finansową nie mogą przekroczyć 0,6% wartości aktywów netto funduszu w skali roku.

Sposób działania PPK

PO UKOŃCZENIU 60. ROKU ŻYCIA możesz rozpocząć proces wypłat zgromadzonych oszczędności bez względu na to czy pracujesz, czy nie. Najłatwiej i najkorzystniej wypłacić środki w formie, która nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych: 75% środków w co najmniej 120 ratach (przez 10 lat lub więcej), a pozostałą część – jednorazowo, w postaci produktów finansowych:
 • na polisę w zakładzie ubezpieczeń z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego,
 • na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej na warunkach określonych w ustawie, wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego.

ALTERNATYWNIE MOŻESZ:
 • całość zgromadzonych środków wypłacić w dowolnej liczbie rat. Jednym z wariantów jest dokonanie jednorazowej wypłaty 100% środków (w jednej racie). Wypłata środków w mniej niż 120 ratach wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych,
 • kontynuować oszczędzanie w PPK.

Rezygnacja z oszczędzania w PPK

Masz możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK, podpisując specjalne oświadczenie o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK oraz związanych z tym korzyści, takich jak np. wpłaty Pracodawcy, czy dopłaty ze strony Państwa. Z uczestnictwa w PPK możesz zrezygnować zarówno na etapie tworzenia programu u danego Pracodawcy, jak i w każdym dowolnym momencie w przyszłości.

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Bezpieczeństwo stała współpraca z ekspertem

 • Doświadczeni eksperci