Działalność gospodarcza a szanse na kredyt hipoteczny

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Chociaż banki wciąż preferują kredytobiorców zatrudnionych na umowę o pracę, coraz łatwiej otrzymać kredyt osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą. W ten sposób banki pomału dostosowują swoją ofertę do realiów polskiej gospodarki.

Wynika to z tego, że coraz więcej osób chce być „na swoim” lub prowadząc działalność, wykonują usługę dla swojego byłego pracodawcy.

Działalność gospodarcza a zdolność kredytowa

Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu Ci kredytu, bardzo dokładnie przeanalizuje finanse Twojej firmy. Przyszły kredytodawca, wyliczając Twój dochód netto, zbada Twoje przepływy finansowe z ostatnich 12 miesięcy.

Im wyższy masz dochód, tym wyższa będzie Twoja zdolność kredytowa. Minusem jest to, że zapłacisz wtedy wyższy podatek. Jeżeli myślisz o kredycie hipotecznym, skorzystaj z pomocy Twojego biura rachunkowego i wspólnie ustalcie, którą formę opodatkowania wybrać.

Ważna jest również stabilność dochodów. Rozbieżności między miesięcznymi wpływami nie mogą przekroczyć 30%. W przeciwnym razie bank może odrzucić wniosek o kredyt hipoteczny.

Wiarygodność przedsiębiorcy - kredyt hipoteczny 2020 roku

Podobnie, jak w przypadku klientów indywidualnych bank sprawdzi, czy regulujesz na czas swoje zobowiązania. Do wniosku będziesz musiał załączyć zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS i w Urzędzie Skarbowym.

Poza tym kredytodawca sprawdzi historię kredytową Twoją i Twojej firmy w Biurze Informacji Gospodarczej i w Biurze Informacji Kredytowej, a także w innych popularnych bazach.  Oznacza to, że jeżeli zalegasz z ratami, jako osoba fizyczna, to prawdopodobnie nie otrzymasz kredytu.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej – kiedy starać się o kredyt?

Na pewno nie otrzymasz kredytu hipotecznego tuż po otwarciu działalności gospodarczej. Najszybciej otrzymasz taki kredyt po 6 miesiącach prowadzenia własnej firmy.  Jednak w większości przypadków oferta jest przeznaczona dla firm, które działają co najmniej od 12 miesięcy. Dla banku oznacza to, że firma jest w stanie utrzymać się na rynku dłużej, a Ty zdobyłeś odpowiednie doświadczenie.

Banki są bardziej elastyczne dla osób, które prowadząc działalność, wykonują pracę dla byłego pracodawcy. W takim przypadku bank może uznać okres zatrudnienia u pracodawcy za prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye. Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zmów bezpłatny kontakt!

Skontaktuj się z ekspertem

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem