Umowa deweloperska, a kredyt w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Umowa deweloperska, a kredyt w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć Umowa deweloperska, a kredyt w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć

Część klientów preferuje mieszkania z rynku pierwotnego i mają ku temu swoje powody. Główne z nich to możliwość wyremontowania i wykończenia mieszkania według własnego gustu i potrzeb, czy też możliwość zamieszkania na ładnym, zadbanym osiedlu z wszelkimi udogodnieniami.

Jesteś zainteresowany kupnem mieszkania od dewelopera? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób pozyskać kredyt hipoteczny na taką nieruchomość i jak wygląda cała procedura? Interesuje Cię, jak wygląda umowa deweloperska i na jakie zapisy należy zwrócić uwagę? Zapoznaj się z naszym artykułem, dowiedz się, jak zadbać o swoje interesy i jaka jest kolejność podpisywania zobowiązań.

Umowa deweloperska a kredyt hipoteczny

Załóżmy, że znalazłeś już swoje wymarzone mieszkanie, a wybrana inwestycja spełnia Twoje oczekiwania. To jest dopiero początek drogi. Na samym początku dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i perspektywy zawodowe. Odpowiedz sobie na pytania, jakim wkładem własnym dysponujesz, ile jeszcze gotówki powinieneś zdobyć i czy stać Cię będzie na spłatę rat kredytu hipotecznego, jeśli się na taki zdecydujesz. Pamiętaj, że mieszkanie od dewelopera musisz jeszcze wykończyć i będziesz potrzebował trochę więcej gotówki niż na sam zakup mieszkania. Oszacuj wstępnie swoją zdolność kredytową. Możesz to zrobić korzystając z kalkulatora kredytów hipotecznych, albo spotkać się z ekspertem kredytowym z platinumeye.pl, który z dużą dokładnością sprawdzi Twoją zdolność kredytową i wspólnie dokonacie analizy, czy wybrana nieruchomość jest w zasięgu Twoich możliwości finansowych.

Kiedy okaże się, że Twoja zdolność kredytowa jest dobra i masz duże szanse na otrzymanie kredytu, czas na rezerwację mieszkania. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Podpisujesz umowę rezerwacyjną. Umowa rezerwacyjna polega na tym, że Ty deklarujesz zakup danego mieszkania, a deweloper rezerwuje je dla Ciebie, wycofuje ofertę z rynku i nie jest ona już dostępna w sprzedaży. Umowa deweloperska jest umową cywilnoprawną i obowiązuje zazwyczaj przez miesiąc. Podpisując umowę rezerwacyjną, zobowiązujesz się do zapłaty zaliczki lub zadatku. Zaliczka zostanie Ci zwrócona, o ile umowa nie stanowi inaczej, gdy na przykład zrezygnujesz z mieszkania lub bank odmówi Ci kredytu. Zadatek niestety w takich wypadkach nie zostanie zwrócony. Można go odzyskać i to w podwójnej wysokości, gdy to deweloper nie wywiąże się z umowy.

  2. Podpisujesz umowę deweloperską w formie aktu notarialnego. Możesz zdecydować się na taki krok i od razu zadeklarować zakup mieszkania. Podpisując umowę deweloperską, nie tylko deklarujesz nabycie mieszkania od dewelopera, ale również zobowiązujesz się do wpłaty pierwszej transzy. Ze swojej strony deweloper zobowiązuje się do sprzedaży danego mieszkania. Jako eksperci kredytowi odradzamy podpisanie umowy deweloperskiej przed otrzymaniem kredytu. W przypadku, gdy bank podejmie decyzję negatywną i nie otrzymasz kredytu hipotecznego, najprawdopodobniej nie odzyskasz już wpłaconych pieniędzy. Jest to oczywiście uzależnione od zapisów w umowie. Jest jeszcze dodatkowa wada takiego rozwiązania. W razie opóźnień w budowie, które przytrafiają się dość często, będziesz spłacał już kredyt na mieszkanie, ale nie będziesz w nim mógł mieszkać, ani go wynajmować. Taka sytuacja może być bardzo niekorzystna dla Ciebie. Możesz w takim wypadku starać się o rekompensatę od dewelopera.

Chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny? Powinieneś przedstawić w banku jedną lub drugą umowę. W większości przypadków bank zadowoli się umową rezerwacyjną.

Umowa deweloperska przed kredytem hipotecznym

Może się oczywiście zdarzyć, że bank będzie wymagał od Ciebie podpisania umowy deweloperskiej, zanim przyzna Ci kredyt i przeleje środki. Co wtedy można zrobić, żeby nie ponieść dodatkowych kosztów? Koniecznie negocjuj z deweloperem zapisy w umowie, tak żeby nie ponosić żadnych opłat w przypadku odmownej decyzji ze strony banku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umowa deweloperska z prawem odstąpienia nabywcy od zakupu mieszkania, z powodu odmowy przyznania kredytu przez bank. Pamiętaj o takiej możliwości, gdy dowiesz się, że bank nie akceptuje umów rezerwacyjnych.

Umowa deweloperska, którą podpiszesz po lub zamiast umowy rezerwacyjnej nie oznacza jeszcze przeniesienia na Ciebie prawa własności. Stanie się to dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, po oddaniu mieszkania do użytku i zaksięgowania wszystkich transz na rachunku powierniczym dewelopera.

Podsumowanie

Podpisanie umowy deweloperskiej i zaciągnięcie kredytu hipotecznego to bardzo poważne decyzje, które mają swoje konsekwencje finansowe. Umowę deweloperską należy przede wszystkim skonsultować ze specjalistą, który wskaże Ci miejsca do negocjacji i zapisy, które mogą się okazać dla Ciebie niekorzystne. Chcesz dowiedzieć się więcej lub szukasz wsparcia eksperta? Skontaktuj się z się z nami. 

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem