Kupno mieszkanie od dewelopera. Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie!

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Kupno mieszkanie od dewelopera. Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie! Kupno mieszkanie od dewelopera. Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie!

Mieszkanie od dewelopera w 2021 roku – poradnik krok po kroku

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie u dewelopera? Wiele osób staje przed tym pytaniem. Nabywając nowe mieszkanie od dewelopera, mamy pewność, że nikt nie jest w nim zameldowany, również odpada kwestia ewentualnych remontów. W przypadku uchybień technicznych to deweloper ma obowiązek je usunąć (taki zapis powinien być umieszczony w umowie). Nawet małe mieszkanie jest świetną, długoletnią lokatą kapitału.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma swoje zalety. Są to m.in.:

 • niższe ceny niż na rynku wtórnym,
 • ciekawa i nowoczesna architektura,
 • infrastruktura wokół nieruchomości, jak parking, garaże, place zabaw, ogród, monitoring,
 • niskie czynsze,
 • możliwość wykończenia mieszkania lub domu wg swoich potrzeb i gustu.

Dla osób, którzy planują zakup mieszkania od dewelopera, przygotowaliśmy krótki poradnik, co należy sprawdzić i jakie podjąć kroki, zanim podpiszemy umowę.

Przeczytaj również: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?

 

Zakup mieszkania od dewelopera - o co pytać? Co Sprawdzić?

Dla osób, którzy planują zakup mieszkania od dewelopera, przygotowaliśmy krótki poradnik, co należy sprawdzić i jakie podjąć kroki, zanim podpiszemy umowę.

 • Lokalizacja – dlaczego jest taka ważna?
  Dobra lokalizacja daje poczucie komfortu, wygody i bezpieczeństwa. Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, gdzie usytuowana jest nieruchomość, czy łatwo się do niej dostać, czy w pobliżu znajduje się komunikacja miejska, sklepy, szkoła, przedszkole i popularne usługi. Dla bezpieczeństwa istotne jest oświetlenie ulicy, czy monitoring. Takie informacje powinny być zawarte w prospekcie przygotowanym przez dewelopera.
   
 • Wiarygodność dewelopera – bez tego ani rusz!
  Czytamy o ludziach, którzy stracili wszystkie pieniądze i mieszkanie, które kupili u nieuczciwych deweloperów. Co prawda teraz pieniądze trafiają na rachunek powierniczy, jednak żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów i zamieszania warto sprawdzić wiarygodność dewelopera. Przede wszystkim sprawdzamy jego doświadczenie, ile lat działa na rynku, liczbę i jakość zrealizowanych inwestycji. Szukamy opinii o firmie i korzystamy z porady profesjonalistów.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy jest przeznaczony do gromadzenia środków pieniężnych nabywców lokali mieszkalnych lub domów. Jest prowadzony na podstawie par. 59 Prawa bankowego oraz Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r.

Wypłata środków z mieszkaniowego rachunku powierniczego następuje po spełnieniu określonych warunków, wskazanych w umowie tego rachunku. W przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego następuje w miarę przedstawiania Bankowi umów przeniesienia własności lokali lub domów na poszczególnych nabywców, a w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego jest realizowana po potwierdzeniu przez wskazanego przez Bank rzeczoznawcę ukończenia kolejnych etapów inwestycji według harmonogramu przedsięwzięcia deweloperskiego.

Przeczytaj również: Zdolność kredytowa. Podpowiadamy, jak ją zwiększyć!

 • Stan prawny inwestycji.
  W pierwszej kolejności sprawdzamy status prawny działki i plan zagospodarowania przestrzennego. Chyba nikt nie chciałby mieszkać w pobliżu autostrady, czy w sąsiedztwie innych uciążliwych inwestycji. Następnie sprawdzamy stan prawny nieruchomości, czyli:
  - niezbędne zezwolenia,
  - najważniejsze terminy, w tym termin oddania i przeniesienie prawa własności,
  - zabezpieczenie interesów kupujących.
   
 • Finansowanie zakupu kredytem hipotecznym.
  Jest to kolejny i dość trudny etap na drodze do naszego M4. Przede wszystkim musimy wybrać kredyt hipoteczny, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Skorzystajmy z darmowej pomocy doradcy kredytowego, który nie tylko wybierze dla nas najlepsze oferty, ale również będzie służył wsparciem w trakcie procedury przyznawania kredytu.
   
 • Kredyt hipoteczny otrzymamy, gdy:
  - dysponujemy wkładem własnym na poziomie 20% wartości nieruchomości (czasami wystarczy 10%, ale wtedy musimy ubezpieczyć niski wkład własny),
  - mamy dochody pozwalające na spłatę comiesięcznej raty,
  - możemy pochwalić się pozytywną historią kredytową,
  - mamy podpisaną umowę rezerwacyjną z deweloperem, która zawiera takie informacje jak cena nieruchomości, lokalizacja, terminy wpłat, termin przekazania lokalu, opis procedury w przypadku wycofania się z umowy.

 • Umowa deweloperska.
  Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej poproś o wzór umowy deweloperskiej. Sprawdź, czy zapisy są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty lub prawnika, którzy sprawdzą, czy umowa dobrze zabezpiecza Twoje interesy i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Umowa deweloperska zawsze podpisywana jest u notariusza.

 • Odbiór nieruchomości – nareszcie u siebie!
  Odbiór nieruchomości to doniosły moment. Jednak nie ulegajmy emocjom i dokładnie sprawdźmy, czy mieszkanie jest oddane bez wad. Wszystko powinno być zgodne z zapisami w umowie i opisem technicznym. Dopiero wtedy podpisujemy umowę przenoszącą własność i odbieramy klucze.

Przeczytaj również: Umowa deweloperska, a kredyt w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć

W każdym roku zespół Platinum Eye pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye. Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem