Kupno mieszkanie od dewelopera. Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie!

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie u dewelopera? Wiele osób staje przed tym pytaniem. Nabywając nowe mieszkanie od dewelopera, mamy pewność, że nikt nie jest w nim zameldowany, również odpada kwestia ewentualnych remontów. W przypadku uchybień technicznych to deweloper ma obowiązek je usunąć (taki zapis powinien być umieszczony w umowie). Nawet małe mieszkanie jest świetną, długoletnią lokatą kapitału.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma swoje zalety. Są to m.in.:

 • niższe ceny niż na rynku wtórnym,
 • ciekawa i nowoczesna architektura,
 • infrastruktura wokół nieruchomości, jak parking, garaże, place zabaw, ogród, monitoring,
 • niskie czynsze,
 • możliwość wykończenia mieszkania lub domu wg swoich potrzeb i gustu.

Dla osób, którzy planują zakup mieszkania od dewelopera, przygotowaliśmy krótki poradnik, co należy sprawdzić i jakie podjąć kroki, zanim podpiszemy umowę.

Kupno mieszkania u dewelopera – poradnik krok po kroku

Dla osób, którzy planują zakup mieszkania od dewelopera, przygotowaliśmy krótki poradnik, co należy sprawdzić i jakie podjąć kroki, zanim podpiszemy umowę.

 • Lokalizacja – dlaczego jest taka ważna?
  Dobra lokalizacja daje poczucie komfortu, wygody i bezpieczeństwa. Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, gdzie usytuowana jest nieruchomość, czy łatwo się do niej dostać, czy w pobliżu znajduje się komunikacja miejska, sklepy, szkoła, przedszkole i popularne usługi. Dla bezpieczeństwa istotne jest oświetlenie ulicy, czy monitoring. Takie informacje powinny być zawarte w prospekcie przygotowanym przez dewelopera.
   
 • Wiarygodność dewelopera – bez tego ani rusz!
  Czytamy o ludziach, którzy stracili wszystkie pieniądze i mieszkanie, które kupili u nieuczciwych deweloperów. Co prawda teraz pieniądze trafiają na rachunek powierniczy, jednak żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów i zamieszania warto sprawdzić wiarygodność dewelopera. Przede wszystkim sprawdzamy jego doświadczenie, ile lat działa na rynku, liczbę i jakość zrealizowanych inwestycji. Szukamy opinii o firmie i korzystamy z porady profesjonalistów.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy jest przeznaczony do gromadzenia środków pieniężnych nabywców lokali mieszkalnych lub domów. Jest prowadzony na podstawie par. 59 Prawa bankowego oraz Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r.

Wypłata środków z mieszkaniowego rachunku powierniczego następuje po spełnieniu określonych warunków, wskazanych w umowie tego rachunku. W przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego następuje w miarę przedstawiania Bankowi umów przeniesienia własności lokali lub domów na poszczególnych nabywców, a w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego jest realizowana po potwierdzeniu przez wskazanego przez Bank rzeczoznawcę ukończenia kolejnych etapów inwestycji według harmonogramu przedsięwzięcia deweloperskiego.

 • Stan prawny inwestycji.
  W pierwszej kolejności sprawdzamy status prawny działki i plan zagospodarowania przestrzennego. Chyba nikt nie chciałby mieszkać w pobliżu autostrady, czy w sąsiedztwie innych uciążliwych inwestycji. Następnie sprawdzamy stan prawny nieruchomości, czyli:
  - niezbędne zezwolenia,
  - najważniejsze terminy, w tym termin oddania i przeniesienie prawa własności,
  - zabezpieczenie interesów kupujących.
   
 • Finansowanie zakupu kredytem hipotecznym.
  Jest to kolejny i dość trudny etap na drodze do naszego M4. Przede wszystkim musimy wybrać kredyt hipoteczny, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Skorzystajmy z darmowej pomocy doradcy kredytowego, który nie tylko wybierze dla nas najlepsze oferty, ale również będzie służył wsparciem w trakcie procedury przyznawania kredytu.
   
 • Kredyt hipoteczny otrzymamy, gdy:
  - dysponujemy wkładem własnym na poziomie 20% wartości nieruchomości (czasami wystarczy 10%, ale wtedy musimy ubezpieczyć niski wkład własny),
  - mamy dochody pozwalające na spłatę comiesięcznej raty,
  - możemy pochwalić się pozytywną historią kredytową,
  - mamy podpisaną umowę rezerwacyjną z deweloperem, która zawiera takie informacje jak cena nieruchomości, lokalizacja, terminy wpłat, termin przekazania lokalu, opis procedury w przypadku wycofania się z umowy.

 • Umowa deweloperska.
  Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej poproś o wzór umowy deweloperskiej. Sprawdź, czy zapisy są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty lub prawnika, którzy sprawdzą, czy umowa dobrze zabezpiecza Twoje interesy i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Umowa deweloperska zawsze podpisywana jest u notariusza.
   
 • Odbiór nieruchomości – nareszcie u siebie!
  Odbiór nieruchomości to doniosły moment. Jednak nie ulegajmy emocjom i dokładnie sprawdźmy, czy mieszkanie jest oddane bez wad. Wszystko powinno być zgodne z zapisami w umowie i opisem technicznym. Dopiero wtedy podpisujemy umowę przenoszącą własność i odbieramy klucze.

W każdym roku zespół Platinum Eye pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. 

Przeczytaj również: Najtańszy kredyt hipoteczny. Dostępny dla każdego!

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zmów bezpłatny kontakt!

Skontaktuj się z ekspertem

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem