Mieszkanie od dewelopera w 2021 roku – poradnik krok po kroku
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie u dewelopera? Wiele osób staje przed tym pytaniem. Nabywając nowe mieszkanie od dewelopera, mamy pewność, że nikt nie jest w nim zameldowany, również odpada kwestia ewentualnych remontów. W przypadku uchybień technicznych to deweloper ma obowiązek je usunąć (taki zapis powinien być umieszczony w umowie). Nawet małe mieszkanie jest świetną, długoletnią lokatą kapitału.
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma swoje zalety. Są to m.in.:
- niższe ceny niż na rynku wtórnym,
- ciekawa i nowoczesna architektura,
- infrastruktura wokół nieruchomości, jak parking, garaże, place zabaw, ogród, monitoring,
- niskie czynsze,
- możliwość wykończenia mieszkania lub domu wg swoich potrzeb i gustu.
Dla osób, którzy planują zakup mieszkania od dewelopera, przygotowaliśmy krótki poradnik, co należy sprawdzić i jakie podjąć kroki, zanim podpiszemy umowę.
Przeczytaj również: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?
Zakup mieszkania od dewelopera - o co pytać? Co Sprawdzić?
Dla osób, którzy planują zakup mieszkania od dewelopera, przygotowaliśmy krótki poradnik, co należy sprawdzić i jakie podjąć kroki, zanim podpiszemy umowę.
- Lokalizacja – dlaczego jest taka ważna?
Dobra lokalizacja daje poczucie komfortu, wygody i bezpieczeństwa. Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, gdzie usytuowana jest nieruchomość, czy łatwo się do niej dostać, czy w pobliżu znajduje się komunikacja miejska, sklepy, szkoła, przedszkole i popularne usługi. Dla bezpieczeństwa istotne jest oświetlenie ulicy, czy monitoring. Takie informacje powinny być zawarte w prospekcie przygotowanym przez dewelopera.
- Wiarygodność dewelopera – bez tego ani rusz!
Czytamy o ludziach, którzy stracili wszystkie pieniądze i mieszkanie, które kupili u nieuczciwych deweloperów. Co prawda teraz pieniądze trafiają na rachunek powierniczy, jednak żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów i zamieszania warto sprawdzić wiarygodność dewelopera. Przede wszystkim sprawdzamy jego doświadczenie, ile lat działa na rynku, liczbę i jakość zrealizowanych inwestycji. Szukamy opinii o firmie i korzystamy z porady profesjonalistów.
Mieszkaniowy rachunek powierniczy jest przeznaczony do gromadzenia środków pieniężnych nabywców lokali mieszkalnych lub domów. Jest prowadzony na podstawie par. 59 Prawa bankowego oraz Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r.
Wypłata środków z mieszkaniowego rachunku powierniczego następuje po spełnieniu określonych warunków, wskazanych w umowie tego rachunku. W przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego następuje w miarę przedstawiania Bankowi umów przeniesienia własności lokali lub domów na poszczególnych nabywców, a w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego jest realizowana po potwierdzeniu przez wskazanego przez Bank rzeczoznawcę ukończenia kolejnych etapów inwestycji według harmonogramu przedsięwzięcia deweloperskiego.
Przeczytaj również: Zdolność kredytowa. Podpowiadamy, jak ją zwiększyć!
- Stan prawny inwestycji.
W pierwszej kolejności sprawdzamy status prawny działki i plan zagospodarowania przestrzennego. Chyba nikt nie chciałby mieszkać w pobliżu autostrady, czy w sąsiedztwie innych uciążliwych inwestycji. Następnie sprawdzamy stan prawny nieruchomości, czyli:
- niezbędne zezwolenia,
- najważniejsze terminy, w tym termin oddania i przeniesienie prawa własności,
- zabezpieczenie interesów kupujących.
- Finansowanie zakupu kredytem hipotecznym.
Jest to kolejny i dość trudny etap na drodze do naszego M4. Przede wszystkim musimy wybrać kredyt hipoteczny, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Skorzystajmy z darmowej pomocy doradcy kredytowego, który nie tylko wybierze dla nas najlepsze oferty, ale również będzie służył wsparciem w trakcie procedury przyznawania kredytu.
- Kredyt hipoteczny otrzymamy, gdy:
- dysponujemy wkładem własnym na poziomie 20% wartości nieruchomości (czasami wystarczy 10%, ale wtedy musimy ubezpieczyć niski wkład własny),
- mamy dochody pozwalające na spłatę comiesięcznej raty,
- możemy pochwalić się pozytywną historią kredytową,
- mamy podpisaną umowę rezerwacyjną z deweloperem, która zawiera takie informacje jak cena nieruchomości, lokalizacja, terminy wpłat, termin przekazania lokalu, opis procedury w przypadku wycofania się z umowy.
- Umowa deweloperska.
Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej poproś o wzór umowy deweloperskiej. Sprawdź, czy zapisy są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty lub prawnika, którzy sprawdzą, czy umowa dobrze zabezpiecza Twoje interesy i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Umowa deweloperska zawsze podpisywana jest u notariusza.
- Odbiór nieruchomości – nareszcie u siebie!
Odbiór nieruchomości to doniosły moment. Jednak nie ulegajmy emocjom i dokładnie sprawdźmy, czy mieszkanie jest oddane bez wad. Wszystko powinno być zgodne z zapisami w umowie i opisem technicznym. Dopiero wtedy podpisujemy umowę przenoszącą własność i odbieramy klucze.
Przeczytaj również: Umowa deweloperska, a kredyt w 2021 roku - wszystko co musisz wiedzieć
W każdym roku zespół Platinum Eye pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye. Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje:
- Kredyt na remont mieszkania, domu - jak uzyskać najkorzystniejsze finansowanie?
- Jaki kredyt gotówkowy mogę dostać przy zarobkach 3500 netto?
- Zmień kredyt na tańszy! Przenieś kredyt do innego banku i zyskaj
- Fakty i mity na temat kredytu hipotecznego - poznaj 15 największych
- Sposób na wkład własny – mały poradnik dla kredytobiorcy
- Kredyt dla firmy. Na co zwrócić uwagę? Kto może skorzystać?
to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>