Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt

Kredyt hipoteczny a mieszkanie na rynku wtórnym

Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym, możesz starać się o kredyt hipoteczny w banku. W jednym i w drugim przypadku musisz przejść przez dość rygorystyczne procedury bankowe, a także zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Pierwszy krok po wyborze mieszkania to sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Przede wszystkim należy sprawdzić w księdze wieczystej, kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania. Może się przecież okazać, że osoba, która chce sprzedać mieszkanie, nie ma do niego żadnych praw. Zdarzają się sytuacje, gdy sprzedający ma prawo użytkowania wieczystego, ale nie ma prawa własności. Sprawdzenie właściciela mieszkania jest bardzo proste. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało stronę internetową ksiąg wieczystych. Wystarczy, że wpiszesz numer księgi wieczystej, a pojawi Ci się cała księga wraz z informacją o tym, kto jest właścicielem mieszkania.

Na rynku pojawiają się również mieszkania bez księgi wieczystej, czyli takie, których właściciele mają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Na czym to polega? Otóż w tym przypadku mieszkanie nie stanowi odrębnej własności, ale sprzedający może nim swobodnie dysponować. Jeżeli chcesz nabyć takie mieszkanie, poproś o zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

Jak dodatkowo zabezpieczyć transakcję zakupu mieszkania?

W celu zabezpieczenia transakcji należy dokładnie przestudiować księgę wieczystą mieszkania, a także poprosić sprzedającego o akt notarialny, który stanowi podstawę nabycia nieruchomości. Te dwa dokumenty są bardzo istotne, zawierają szereg informacji o nieruchomości i mogą rozwiać Twoje wątpliwości co do stanu prawnego nieruchomości. To właśnie na ich podstawie podejmiesz decyzję, czy kupić mieszkanie, czy też nie. Większość mieszkań ma założoną księgę wieczystą, a dostęp do nich jest jawny.

Co możesz sprawdzić w księdze wieczystej?

  1. Jak już wspomnieliśmy wyżej na podstawie księgi wieczystej, dowiesz się, kto jest właścicielem mieszkania.
  2. Powierzchnię i lokalizację lokalu, a także zgodność parametrów z ofertą sprzedaży.
  3. Kolejna kwestia to zadłużenie mieszkania. Może to być kredyt hipoteczny, który został zaciągnięty na zakup mieszkania, a także inne zobowiązania na rzecz osób trzecich.
  4. Z zadłużeniem często wiąże się postępowanie komornicze.

W księdze wieczystej odnajdziesz informacje nt. toczących się postępowań. e. Kolejny rodzaj długów to długi czynszowe, które obciążają obecnego lub byłych właścicieli. f. Z pomocą księgi wieczystej dowiesz się, kto jest zameldowany w lokalu, czy nie ma osób, które są zameldowane dożywotnio, a także, czy mieszkanie nie jest sprzedawane z prawem dożywocia, co wiąże się z zapewnieniem utrzymania lokatorowi. Możesz poprosić sprzedającego o zaświadczenie z wydziału meldunkowego urzędu miasta lub gminy, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, Obecny właściciel powinien przedstawić również akt notarialny, który będzie dowodem na nabycie mieszkania w drodze zakupu lub spadku. W akcie notarialnym sprawdzisz również zapisy dotyczące ewentualnej dożywotniej zgody na zamieszkanie. Nie zawsze taka zgoda jest ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości.

Czy dostanę kredyt hipoteczny na mieszkanie z zajęciem komorniczym?

Mieszkanie z wpisem komorniczym można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie i w większości przypadków jest to okazja. Część osób traktuje taki zakup jako inwestycję, tym bardziej że pod młotek często idą nieruchomości o wyższym standardzie. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie mieszkanie kupić lub sprzedać. Kupujący często zastanawiają się, czy otrzymanie kredytu hipotecznego na mieszkanie z zajęciem komorniczym jest możliwe. Jest to dość skomplikowana sytuacja, dlatego tylko niektóre banki udzielają kredytów na zakup takiej nieruchomości.

Dlaczego uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej może być problemem? Przede wszystkim cała procedura przyznania kredytu musi iść szybszym torem. W ciągu kilku tygodni należy złożyć wniosek, otrzymać akceptację i zapłacić za mieszkanie. Całość kwoty należy wpłacić do komornika w ciągu dwóch tygodni od dnia zakupu. Możesz przedłużyć ten czas do miesiąca, ale zgodę na to musi wyrazić sąd.

Jako kredytobiorca musisz spełnić szereg warunków, jak chociażby ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń, np. na nieruchomości, której jesteś właścicielem. Jako kupujący musisz wpłacić wadium, które wynosi 1/10 ceny wywoławczej nieruchomości. Jak widzisz, jest to opcja dostępna dla osób z gotówką.

Mieszkanie z hipoteką – czy warto kupić?

Mieszkanie z wpisem innego banku na hipotece to dość częsty przypadek. W końcu wiele mieszkań kupowanych jest na kredyt. O tym, czy na mieszkanie został wzięty kredyt, dowiesz się z rozdziału IV księgi wieczystej. Rodzą się wtedy pytania, czy transakcja kupna jest bezpieczna,  czy warto kupować takie mieszkanie i czy jakikolwiek bank skredytuje zakup. Jako eksperci kredytowi podpowiadamy, że zakup takiej nieruchomości może być bezpieczny i że jak najbardziej znajdziesz ofertę kredytu na zakup mieszkania  z wpisem banku na hipotece. Będzie to wymagało trochę formalności i zachodu, ale jeśli mieszkanie spełnia Twoje oczekiwania, to warto starać się o kredyt. Jak wygląda procedura krok po kroku?

  1. Kiedy już dogadasz się ze sprzedającym, razem udajecie się do notariusza sporządzić akt notarialny sprzedaży. Zadaniem notariusza będzie złożenie wniosku w sądzie o zmianę w księdze wieczystej mieszkania.
  2. Kopia aktu notarialnego musi trafić do banku.
  3. Sprzedający natomiast udaje się do banku, w którym otrzymał kredyt po oświadczenie, w którym znajdzie się informacja, jaką kwotę należy wpłacić, żeby kredyt został spłacony w całości.
  4. Bank, w którym Ty bierzesz kredyt, przelewa wskazaną kwotę na konto banku sprzedającego, resztę przelewa na konto zbywcy lub/i na Twoje, jeśli brałeś dodatkowe środki na remont.
  5. Sprzedający po spłacie kredytu otrzymuje od banku zgodę na zwolnienie hipoteki. Ten dokument powinien trafić do Ciebie.

Współpracuj z najlepszymi - eksperci finansowi Platinum Eye!

  • 15 lat doświadczenia - pomagamy Klientom w realizacji ich planów i marzeń
  • 0 zł - bez prowizji - Ty nic nie płacisz, to banki ponoszą koszty
  • Porównanie wielu ofert w jednym miejscu - zaoszczędzony czas i pieniądze
  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem

Nasze usługi, są bezpłatne. Nie zwlekaj, zostaw kontakt lub zadzwoń >

Zakup mieszkania na rynku wtórnym od spółki z o.o.

Mieszkanie na rynku wtórnym możesz kupić nie tylko od osoby fizycznej, ale również od tzw. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku powinieneś zadbać szczególnie o bezpieczeństwo swoich finansów i całej transakcji. Przed podpisaniem umowy sprawdź dokumenty spółki. Przykładowo mieszkanie, które stanowi majątek spółki, może podlegać egzekucji z tytułu odzyskiwania wierzytelności. Kupno takiego mieszkania wiąże się z ryzykiem, że wierzyciel wykorzysta instytucję skargi pauliańskiej, a sąd uzna umowę kupna-sprzedaży za nieważną. Co możesz zrobić?

  1. Upewnij się, że sprzedający mieszkanie w imieniu spółki ma do tego upoważnienie i zgodę wspólników na sprzedaż. Poproś o odpowiednie zaświadczenia z podpisami wspólników.
  2. Kolejne zaświadczenie, które powinieneś otrzymać od sprzedającego, to informacja o tym, że spółka nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji i nie podlega postępowaniu upadłościowemu w Sądzie Gospodarczym, czy też egzekucyjnemu.
  3. Ponadto poproś o zaświadczenie, że spółka nie zalega z opłatami do ZUS lub Urzędu Skarbowego.
  4. Sprawdź oczywiście księgę wieczystą, a przede wszystkim wpisy w rozdziale IV. Dowiesz się dzięki temu, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką, czy też nie.

Ważna informacja! Zakup mieszkania na rynku wtórnym od spółki objęty jest rękojmią na poczet zatajonych bądź ukrytych wad prawnych lub fizycznych nieruchomości.

Zakup mieszkania od osoby zadłużonej

Mieszkanie obciążone hipoteką można swobodnie sprzedać i kupić. Często osoby zadłużone chcąc pozbyć się długu, sprzedają mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Bez problemu możesz sprawdzić, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką, analizując rozdział IV księgi wieczystej. Zadbaj o to, żeby hipoteka została wykreślona, ponieważ obciąża ona nieruchomość. Hipoteka zostanie wykreślona, gdy dług zostanie spłacony.

Czasami właściciel zalega z opłatami za czynsz i chcąc pozbyć się długów, sprzedaje mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie. Doradzamy, żebyś umówił się ze sprzedającym, że ureguluje on wszystkie zaległości. Inna sprawa jest taka, że spółdzielnia lub wspólnota nie mają prawa obciążać nowego właściciela długami poprzednika.

Kolejny rodzaj zadłużenia to podatek od nieruchomości. Możesz poprosić urząd gminy lub miasta o zaświadczenie, że obecny właściciel nie zalega z podatkami.

Co zrobić gdy bank odmówi kredytu hipotecznego?

Część banków ma bardziej restrykcyjną politykę udzielania kredytów hipotecznych, część prowadzi politykę bardziej liberalną. Bez wątpienia musisz liczyć się z tym, że bank może odmówić Ci kredytu. Każdy bank ma swoje wymagania i kryteria, które mają wpływ na przyznawanie kredytów hipotecznych. Dotyczą one m.in. wymaganego wkładu własnego, stażu pracy, rodzaju zatrudnienia. Dlatego warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny do kilku instytucji. Pomoże Ci w tym profesjonalny ekspert kredytowy, z którym możecie wspólnie wypełnić wnioski i wysłać je do kilku instytucji finansowych jednocześnie. Dzięki temu zwiększasz szanse na otrzymanie kredytu.

Jakie są przyczyny odmowy udzielenia kredytu hipotecznego?

  1. Negatywna historia kredytowa w BIK i zobowiązania, które nie były regulowane w terminie. Powodem odmowy może być również brak historii kredytowej.
  2. Brak zdolności kredytowej wynikający m.in. z niskich zarobków lub zbyt wielu zobowiązań. Ma to odzwierciedlenie w niskim scoringu, który jest bezpośrednią przyczyną odmowy.
  3. Niektóre banki nie respektują umów cywilnoprawnych i zawartych na czas określony.

Co możesz zrobić, gdy bank odmówi Ci kredytu? Przede wszystkim poproś bank o uzasadnienie odmowy. Banki od niedawna mają obowiązek uzasadniać na piśmie, dlaczego decyzja w sprawie kredytu była odmowna. Znając powód decyzji, możesz porozmawiać ze swoim ekspertem kredytowym i podjąć działania niezbędne do poprawienia zdolności kredytowej. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat odrzucenia przez bank wniosku kredytowego, przeczytaj nasz wpis odmowa przyznania kredytu hipotecznego.

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Jeżeli taka będzie wola obu stron transakcji, możecie podpisać ze sprzedającym umowę przedwstępną zakupu nieruchomości. Tego typu umowa ma formę aktu notarialnego lub umowy cywilnoprawnej. Jaka jest różnica? Umowa w formie aktu notarialnego ma większą moc prawną. Jeżeli któraś ze stron nie dopełni swoich obowiązków, to druga strona umowy ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem.

Umowa przedwstępna cywilnoprawna daje natomiast większą swobodę stronom w przypadku rezygnacji kupującego lub sprzedającego.

Jakie dokumenty powinienem przygotować dla banku?

Jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to bank będzie wymagał od Ciebie trochę mniej dokumentów niż w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Wynika to przede wszystkim z tego, że kupujesz mieszkanie, które już jest wybudowane, ma uregulowaną sytuację prawną i zazwyczaj ma księgę wieczystą. Prezentujemy listę dokumentów, które musisz przygotować dla banku:

  1. Informacja o zatrudnieniu i zaświadczenie o dochodach. Zaświadczenie za ostatnie 3 miesiące, 6 miesięcy lub 12 miesięcy otrzymasz od pracodawcy. Oprócz tego powinieneś dostarczyć wyciąg z konta w celu potwierdzenia, że otrzymujesz wynagrodzenie regularnie i w deklarowanej kwocie.
  2. W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, bank będzie wymagał przedstawienia dokumentów księgowych i zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS i Urzędu Skarbowego.
  3. Do banku udajesz się z umową przedwstępną lub rezerwacyjną. W umowie muszą być zawarte takie informacje jak powierzchnia nieruchomości, wartość nieruchomości itd.
  4. W banku powinieneś podać również numer księgi wieczystej lokalu i gruntu, na którym stoi budynek. Obecnie większość mieszkań na rynku wtórnym ma założoną księgę wieczystą. Znajdują się w niej bardzo ważne informacje dla banku, takie jak dane właściciela, ustanowione hipoteki, ewentualne zadłużenie, czy też zaległe opłaty.

Przeczytaj również: Kredyt hipoteczny LISTA DOKUMENTÓW wymaganych przez banki

Ubezpieczenie pomostowe na rynku wtórnym

Bank udzielając zgody na kredyt hipoteczny, musi się zabezpieczyć i zminimalizować swoje ryzyko. Dlatego będzie wymagał od Ciebie nabycia ubezpieczenia pomostowego, które będzie dodatkowym kosztem okołokredytowym. Ubezpieczenie pomostowe to zabezpieczenie finansowe dla banku na okres pomiędzy wypłatą kredytu hipotecznego a momentem wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej. Jest to rekompensata za okres, gdy bank wypłaca pieniądze, ale formalnie nie jest ujęty w Księdze. Ubezpieczenie pomostowe jest tańsze w przypadku mieszkań z rynku wtórnego i płacone jest do momentu dokonania wpisu na hipotekę, czyli maksymalnie do 6 miesięcy od otrzymania kredytu. Kwota ubezpieczenia dodawana jest do marży lub raty kredytu. Zazwyczaj płacisz o 1,5% marży więcej na miesiąc. Po uprawomocnieniu się wpisu o hipotece w Księdze Wieczystej bank nie pobiera już składek na to ubezpieczenie.

Koszty remontu i kredyt na remont

Koszty remontu mogą być bardzo różne. Część mieszkań potrzebuje tylko małego liftingu, a w niektórych konieczny będzie remont generalny wraz z wymianą instalacji. Oczywiście wszystko zależy od Twoich potrzeb, a także gustu. Mieszkanie na pozór wyremontowane może nie odpowiadać Ci z powodu nietrafionego koloru ścian, doboru podłóg, kafelek itd. Najdroższy będzie oczywiście remont generalny. Zazwyczaj jest on konieczny w kamienicach i w powojennych blokach z lat 50-tych, czy 60-tych.

Remont mieszkania może przynieść wysokie zyski. Kupując tanie niewyremontowane mieszkanie, możesz odsprzedać je drożej. Jest to popularna i zyskowna forma inwestowania. Remont generalny to koszt około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najdroższa jest nowa kuchnia z wyposażeniem. Koszt nowej kuchni to 15 000 do 30 000 zł. Łazienka jest trochę tańsza, choć oczywiście zależy to od doboru materiałów. Do remontu musimy doliczyć nowe podłogi, gładzie, szpachlowanie, malowanie, czy też meble. Można przyjąć, że koszt remontu to 2000 do 3000 zł za metr kwadratowy. Wszystko zależy od wybranego przez nas standardu.

Co w przypadku, gdy nie masz wystarczających środków na remont? Starając się o kredyt hipoteczny na mieszkanie, możesz jednocześnie zawnioskować o kredyt hipoteczny na remont. Jest to tzw. kredyt łączony. Taki kredyt ma zazwyczaj atrakcyjne oprocentowanie, ponieważ banki uważają, że remont zwiększa wartość lokalu, na który udzielony jest kredyt. Twoim zadaniem jest przygotowanie dla banku kosztorysu remontu i załączenie go do wniosku. Kosztorys musi być zatwierdzony przez bank. Musisz również pamiętać o wkładzie własnym, który wynosi 20% wartości całego udzielonego kredytu. Czasami banki przystają na 10%, ale pod warunkiem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Bank wypłaci środki na remont na Twoje konto. Pamiętaj, że pieniądze na zakup mieszkania zostaną bezpośrednio przelane na konto sprzedającego.

Gdy kosztorys remontu jest wysoki, bank najprawdopodobniej wypłaci Ci kredyt w kilku transzach. Po każdej wypłacie bank będzie sprawdzał, czy pieniądze są wydatkowane zgodnie z kosztorysem załączonym do wniosku. Doradzamy, żebyś zachował wszystkie paragony, umowy i wszelkie dowody transakcji związanych z remontem.

Ważne! Kredyt na remont może być wydatkowany tylko i wyłącznie na prace remontowe i materiały budowlane. Nie możesz kupić za środki z remontu mebli i innych ruchomości niezwiązanych na stałe z mieszkaniem.

Jakie opłaty muszę ponieść w związku z zakupem mieszkania na rynku wtórnym?

W zasadzie rodzaj opłat i ich ilość jest podobna do tych, które musimy ponieść, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym. W tym wypadku całą kwotę przelewamy na konto sprzedającego lub do banku, w którym sprzedający wziął kredyt na zakup mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, zrobi to za nas bank. Jakie opłaty poniesiesz w związku z zakupem mieszkania na rynku wtórnym?

  1. Wynagrodzenie dla notariusza. Wysokość maksymalna taksy notarialnej ustalona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Składa się na nią z góry ustalona kwota i procent od transakcji. Inna opłata obowiązuje za przygotowanie umowy kupna-sprzedaży, a jeszcze inna za ustanowienie hipoteki. Jeżeli mieszkanie kosztuje pomiędzy 60 tys. zł a 1 mln zł, to opłata notarialna za sporządzenie umowy wyniesie 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł.
  2. Podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. podatek PCC). Podatek ten jest obowiązkowy i wynosi 2% rynkowej wartości transakcji. PCC jest opłacany w całości przez kupującego. Jego naliczenie jest obowiązkiem notariusza, który przygotował umowę kupna-sprzedaży.
  3. Koszt kredytu hipotecznego, który stanowi najpoważniejszy i największy koszt zakupu mieszkania. Masz jednak wpływ na to, który kredyt wybierzesz. Korzystając ze wsparcia eksperta kredytowego, możesz znaleźć najkorzystniejsze dla siebie oferty kredytów hipotecznych na rynku.
  4. Koszty dodatkowe – na przykład prowizja dla biura nieruchomości, ubezpieczenie mieszkania itd.

Dokumenty konieczne do podpisania aktu notarialnego

Zakup mieszkania na rynku wtórnym musi być potwierdzony aktem notarialnym. Notariusz przygotuje ważną umowę kupna - sprzedaży, gdy obydwie strony dostarczą mu wszystkie potrzebne dokumenty.

Jakie dokumenty dostarcza kupujący:

  • Dokument potwierdzający tożsamość, (dowód osobisty, paszport)
  • Umowę kredytową,
  • Umowę majątkową małżeńską, gdy mamy rozdzielność majątkową z naszym współmałżonkiem.

Jakie dokumenty dostarcza sprzedający:

  • Dokument potwierdzający tożsamość,
  • Numer elektronicznej księgi wieczystej lub papierowy odpis z Księgi Wieczystej lokalu,
  • Dokument potwierdzający prawo własności, czyli podstawę nabycia nieruchomości (np. akt notarialny umowy sprzedaży, akt darowizny, spadku lub zamiany), i
  • Zaświadczenia z US i urzędu miasta lub gminy o niezaleganiu z podatkami na rzecz nieruchomości,
  • Zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami czynszowymi,
  • Potwierdzenie, że spółka sprzedająca lokal nie znajduje się w stanie upadłości, likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego lub egzekucyjnego (w przypadku zakupu mieszkania od spółki),
  • Zaświadczenie o braku zameldowania lokatorów w mieszkaniu,
  • Jeśli na mieszkaniu ustanowiona jest hipoteka, sprzedający dostarcza zaświadczenie z banku, w którym znajdzie się informacje o wysokości pozostałego zadłużenia.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania to bardzo ważna sprawa. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dokonaj dokładnych pomiarów i oględzin. Sprawdź takie elementy jak stan instalacji elektrycznej, hydraulicznej i gazowej. Dokonaj pomiarów po podłodze, żeby dowiedzieć się, czy ściany są równe. W mieszkaniu powinny znajdować się podzielniki ciepła, okna i drzwi powinny być szczelne. Ważna jest również wentylacja mieszkania. W zasadzie odbiór mieszkania, które chcemy kupić na rynku wtórnym, nie różni się od odbioru mieszkania, które kupujemy od dewelopera.

Podczas odbioru kluczy upewnij się, że mieszkanie jest przekazywane w uzgodnionym stanie i z meblami oraz sprzętem, który wg umowy miał pozostać.

Sprawdzamy również stan liczników, który zapisujemy w protokole zdawczo – odbiorczym.

Jakie są wady i zalety zakupu mieszkania na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może być bardzo atrakcyjną opcją. Przede wszystkim nie kupujemy dziury w ziemi, ale nieruchomość, która fizycznie istnieje. Zanim podpiszesz umowę, masz możliwość obejrzenia mieszkania i zapoznania się z jego stanem. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, możesz się do niego wprowadzić zaraz po podpisaniu umowy i opłaceniu lokalu, o ile nie wymaga większego remontu.

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera możemy czekać bardzo długo na wprowadzenie się do swojego lokalu. Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, możesz wszystko załatwić nawet w dwa tygodnie, jeśli płacisz gotówką.

Kolejna zaleta mieszkań na rynku wtórnym to ich cena. Takie mieszkania są zazwyczaj tańsze od mieszkań kupowanych od dewelopera. Może się to okazać bardzo ważne, szczególnie gdy starasz się o kredyt hipoteczny. Masz większą szansę na otrzymanie kredytu, jeśli dotyczy mniejszej kwoty. Co więcej – kupując mieszkanie od dewelopera, ponosisz wysokie koszty remontu i wykończenia oraz umeblowania mieszkania. Remont mieszkania na rynku wtórnym zazwyczaj jest dużo tańszy.

Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej położone są w atrakcyjnej lokalizacji, blisko centrum, w sąsiedztwie sklepów i węzłów komunikacyjnych.

Wiele osób traktuje zakup mieszkania z rynku wtórnego jako dobrą inwestycję. Część mieszkań jest kupowane pod kątem wynajmu.

Nabycie mieszkania na rynku wtórnym ma również wady. Główny problem to niejasna sytuacja prawna. Sprzedający może ukryć informacje o zadłużeniu mieszkania lub o lokatorach. Część sprzedających nie chce czekać, aż otrzymasz kredyt hipoteczny, tym bardziej że oczekiwanie na decyzję banku i uruchomienie kredytu może trwać nawet kilka miesięcy. Właściciel może w tym czasie sprzedać mieszkanie klientowi z gotówką.

Jak negocjować cenę mieszkania? Eksperci kredytowi doradzają

Cenę mieszkania możesz i powinieneś negocjować, niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Zarówno właściciel mieszkania, jak i deweloper, czy też biuro nieruchomości doskonale zdają sobie sprawę z tego, że klient może negocjować cenę wyjściową. Możesz negocjować nie tylko cenę, ale np. pozostawienie mebli lub sprzętu RTV/AGD w mieszkaniu. Pamiętaj, że zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i bez wątpienia bardzo kosztowna. Dlatego negocjuj warunki sprzedaży, tak aby inwestycja była dla Ciebie jak najkorzystniejsza.

Zanim przystąpisz negocjacji, przygotuj się dobrze do rozmowy ze sprzedającym. Sprawdź, jakie cechy mieszkania mogą wpłynąć na obniżenie ceny mieszkania. Koszty remontu są bardzo dobrym argumentem na obniżenie ceny sprzedaży lokalu. Wysłuchaj spokojnie argumentów drugiej strony, ale bądź stanowczy. Ważne, żeby negocjacje przebiegały w dobrej atmosferze i żeby kupujący i sprzedający traktowali się z szacunkiem. Do sprawy negocjacji podejdź merytorycznie i unikaj zbędnych emocji.

Czy każde mieszkanie na rynku wtórnym można kupić na kredyt?

Bank udzielając kredytu myśli o swoim zysku, ale również chce minimalizować ryzyko utraty pieniędzy. Dlatego nie w każdym wypadku otrzymasz kredyt na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Wymienimy przypadki, kiedy bank może odmówić Ci kredytu:

  1. Planujesz kupić mieszkanie, które ma nieuregulowaną lub niejasną sytuację prawną, a dokumenty, które załączyłeś do wniosku budzą w banku wątpliwości. Bank przyzna Ci kredyt, kiedy wszystkie dokumenty będą w porządku.
  2. Mieszkanie nie ma księgi wieczystej. Obecnie takie sytuacje należą do rzadkości, jednak wciąż można trafić na mieszkanie bez księgi. W takim wypadku bank może podjąć decyzję negatywną.
  3. Spółdzielnia mieszkaniowa ma nieuregulowane sprawy związane z gruntem lub niestabilną i nieciekawą sytuację finansową.
  4. Zdarzają się również mieszkania, których części wspólne nie mają wyjaśnionego statusu prawnego. Dotyczy to głównie budynków, które są położone w starych dzielnicach.
  5. W IV dziale Księgi Wieczystej znajdują się wpisy osób prywatnych lub firm pożyczkowych, które są wierzycielami sprzedającego. Bank najpewniej odmówi Ci kredytu, ponieważ osoby prawne lub firmy pożyczkowe nie są instytucjami zaufania publicznego.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wszystkie kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym i kredytem hipotecznym na zakup takiego mieszkania. 

Masz więcej pytań? Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Każdego miesiąca pomagamy uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkunastu milionów złotych. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem