Zabezpieczenie kredytu hipotecznego 2021 roku - jakie daje korzyści?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego 2021 roku - jakie daje korzyści? Zabezpieczenie kredytu hipotecznego 2021 roku - jakie daje korzyści?

Zabezpieczenie kredytu – co to znaczy?

Banki odgrywają dużą rolę w gospodarce i udzielając kredytów przyczyniają się do jej rozwoju. Oczywiście banki to nie instytucje charytatywne i bez wątpienia chcą na kredytach zarobić. Muszą jednocześnie chronić pieniądze akcjonariuszy i depozytariuszy, dlatego bardzo dokładnie sprawdzają swoich przyszłych kredytobiorców. Szczególnie dotyczy to kredytów na wysokie kwoty, a takimi są kredyty hipoteczne. Bank nie tylko sprawdzi Twoją zdolność kredytową i zweryfikuje Twoją wiarygodność finansową, ale także będzie wymagał odpowiedniego zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Celem zabezpieczenia jest zmniejszenie ryzyka, że nie będziesz mógł spłacać udzielonego Ci kredytu hipotecznego. Z drugiej jednak strony, im lepsze i bardziej wartościowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego, tym na korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego możesz liczyć. Sprawdź zatem, co może stanowić zabezpieczenie dla kredytu hipotecznego.

Rodzaje zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Bank po weryfikacji Twojej zdolności finansowej, wysokości kredytu hipotecznego i wartości nabywanej nieruchomości, ustali wysokość niezbędnego zabezpieczenia hipotecznego. Dla każdego nowego kredytu hipotecznego bank indywidualnie ocenia, jakie zabezpieczenie będzie wystarczające. Każdy kredyt jest inny, tak samo klienci mają różną sytuację finansową i możliwości, a także potrzeby. Wymieńmy zatem rodzaje zabezpieczenia kredytu, które mogą zostać zaakceptowane przez bank:

  1. Hipoteka na nieruchomości – jest to podstawowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Bank ustanawia hipotekę przy każdym kredycie mieszkaniowym. Zakupiona nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu. Docelowe zabezpieczenie stanowi wpis hipoteki do księgi wieczystej. Właśnie na podstawie tego wpisu bank może dochodzić swoich roszczeń względem mieszkania lub domu. Dzieje się tak, gdy przestaniesz spłacać swoje raty. Nawet jeśli sprzedasz mieszkanie, niczego to nie zmieni. Bank nadal będzie dochodził swoich praw.
  2. Rzecz, której właścicielem jest kredytobiorca i którą bank zaakceptuje jako zabezpieczenie. Oznacza to, że dodatkowo zabezpieczasz kredyt dobrem, którym rozporządzasz. Takie zabezpieczenie może być pożyteczne, gdy nie masz np. wystarczającego wkładu własnego.
  3. Majątek należący do osoby trzeciej – w tym przypadku osoba trzecia wyraża zgodę na to, że dobro należące do niej, będzie stanowić zabezpieczenie Twojego kredytu. Najczęściej pomagają nam w ten sposób przyjaciele, rodzina, bliscy znajomi. Dla banku nie ma to jednak znaczenia. Liczy się to, że osoba trzecia wyrazi zgodę na obciążenie hipoteką swoich dóbr.

Zabezpieczenie - jakie daje korzyści

Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny, bank bardzo dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową. Sprawdzi, ile masz oszczędności i czy masz jakieś inne nieruchomości. Wszystko to ma bardzo duży wpływ na Twoją zdolność kredytową i wiarygodność, jako klienta.

W przypadku mieszkania powinieneś mieć z zasady 20% wkładu własnego liczonego od wartości nieruchomości, ewentualnie 10% przy wykupie ubezpieczenia. Trochę inaczej to wygląda, gdy planujesz budowę domu. Banki nie będą wymagać gotówki, jeżeli masz odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Takim zabezpieczeniem może być działka budowlana, na której chcesz wybudować swój dom.

Wartość zabezpieczenia ma bardzo duży wpływ na ostateczne koszty kredytu hipotecznego. Dzięki wysokiej wartości zabezpieczenia będziesz mógł obniżyć koszty kredytowania. Dla banku im wyższe zabezpieczenie, tym lepiej, ponieważ maleje ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Wysokie zabezpieczenie ma pozytywny wpływ na ostateczną ofertę banku. Im więcej zabezpieczeń, im większa ich wartość, tym lepsza oferta banku.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom na kredyt, ale nie wiesz, co z zabezpieczeniem dla banku? Zachęcamy do kontaktu z ekspertami kredytowymi z Platinum Eye. Wyjaśnimy Ci, jakie rodzaje zabezpieczenia kredytu hipotecznego są akceptowane przez bank i jaka powinna być wartość zabezpieczenia dla kwoty kredytu, o którą chcesz się starać.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem