Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - co należy wiedzieć

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - co należy wiedzieć Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - co należy wiedzieć

Kredyt hipoteczny a zmiana miejsca pracy

Możliwość otrzymania kredytu hipotecznego zależy w dużej mierze od wysokości i stabilności naszych dochodów. Banki preferują umowę o pracę, a im dłuższy staż w jednej firmie, tym lepiej. Może się zdarzyć, że w trakcie starań o kredyt hipoteczny zmieniamy pracę. Jak banki reagują na zmianę pracodawcy? Czy Twoje szanse na kredyt maleją? Postaramy się odpowiedzieć na Twoje wątpliwości.

Okres zatrudnienia a wpływ na Twoją zdolność kredytową

Kredyt hipoteczny to dość duże obciążenie dla naszej kieszeni. Bank musi uzyskać pewność, że będziesz w stanie spłacać swoje comiesięczne zobowiązanie z tytułu kredytu. O Twojej zdolności kredytowej decyduje głównie wysokość Twoich dochodów, a także prawdopodobieństwo, że będziesz utrzymywał je na podobnym poziomie przez cały okres obowiązywania umowy z bankiem.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, banki preferują umowy na czas nieokreślony i długi staż u jednego pracodawcy. Świadczy to o tym, że jesteś cenionym pracownikiem, a Twoja pozycja zawodowa jest ugruntowana i stabilna.

Nie oznacza to, że jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o dzieło lub zlecenie, to nie masz szans na kredyt hipoteczny. Otrzymasz taki kredyt, jeśli bank uzna, że umowa trwa dość długo i masz szansę na jej przedłużenie.

Forma zatrudnienia a minimalne okresy zatrudnienia:

  • Umowa o pracę na czas określony: minimalny okres zatrudnienia 6 miesięcy, dodatkowe warunki: powinna obowiązywać przez kolejne 6 do 12 miesięcy
  • Umowa o pracę na czas nieokreślony: 3 miesiące, dodatkowe warunki: brak
  • Umowa zlecenie: 6-12 miesięcy, dodatkowe warunki: powinna obowiązywać przez kolejne 6 do 12 miesięcy

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie banki udzielają kredytów osobom, które są zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Kredytu nie otrzymasz również, gdy pracujesz na okresie próbnym.

Ważne! Bank weźmie pod uwagę nie tylko Twoje dochody, ale również Twoją wiarygodność kredytową, wkład własny, wiek, koszty utrzymania, czy stan cywilny.

Eksperci Platinum Eye to wiele możliwości - współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania, a ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie! Na jak duży kredyt możesz liczyć? Sprawdź! Zdolność kredytową z Platinum Eye 

Zmiana pracy a decyzja kredytowa

Zmiana pracy w trakcie starania się o kredyt hipoteczny lub w trakcie rozpatrywania wniosku kredytowego przez bank to niekoniecznie dobry pomysł. Starając się o kredyt musisz dostarczyć zaświadczenie o średniej wysokości dochodów z ostatnich 3 miesięcy. Przy zmianie pracy jest to niemożliwe i może to negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. W tym wypadku bank najpewniej odrzuci Twój wniosek. Tak samo lepiej nie składać wniosku w okresie wypowiedzenia, nawet jeśli zamierzasz podjąć pracę w innym miejscu. Odpowiedź banku na Twój wniosek będzie negatywna. Zmiana pracy znacznie wydłuża cały proces przyznawania kredytu, ponieważ wiąże się z koniecznością dostarczenia dodatkowych dokumentów od nowego pracodawcy.

Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2021 roku

Zmiana pracy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny

W przypadku zmiany pracy najlepiej wstrzymać się ze składaniem wniosku o kredyt hipoteczny. Przykładowo, jeżeli zostaniesz zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, poczekaj 3 miesiące i dopiero zacznij starać się o kredyt. Twój okres zatrudnienia u nowego pracodawcy powinien być na tyle długi, żeby bank przyjął Twój wniosek bez zastrzeżeń. Zdarza się, że zmieniamy pracę już po złożeniu wszystkich dokumentów. Wtedy oczywiście należy poinformować kredytodawcę o zaistniałej sytuacji. Zatajenie informacji o zmianie pracy może narazić nas nawet na odpowiedzialność karną.

Art. 297 Kodeksu karnego mówi o tzw.:

„…nie powiadomieniu o powstaniu okoliczności mogących mieć wpływ na wstrzymanie lub ograniczenie wysokości udzielonego kredytu”.

Bank oczywiście zażąda wtedy dokumentów od aktualnego pracodawcy, co może wydłużyć czas oczekiwania na decyzję.

0 zł - Spotkanie z ekspertem kredytowym Platinum Eye jest całkowicie darmowe. Koszty pokrywają banki, z którymi współpracujemy. Umów się na bezpłatne spotkanie >

Kredyt hipoteczny a zmiana zatrudnienia w trakcie trwania umowy

Bardzo prawdopodobne jest to, że nie unikniemy zmiany miejsca zatrudnienia w trakcie trwania umowy. Jak wiemy na podstawie danych statystycznych, kredyty hipoteczne udzielane są najczęściej na 25 do 30 lat. Z kredytów korzystają głównie młodzi ludzie, którzy są coraz bardziej mobilni zawodowo i zmieniają pracę nawet co 2-3 lata. Oznacza to, że zmiany pracy w trakcie trwania umowy kredytowej jest dość powszechna.

Zmiana pracodawcy w trakcie trwania umowy nie ma znaczenia, jeżeli wciąż terminowo spłacasz swoje raty. Problem powstanie, gdy zaczniesz spóźniać się z ratami. Bank może spytać o powód i wtedy dowie się o utracie dochodów lub pogorszeniu warunków finansowych.

Kredytodawca nie może oczywiście zabronić nam zmienić pracy. Dopóki spłacamy raty na czas, a nasza sytuacja finansowa nie uległa zmianie na gorsze, bank nie ma możliwości ingerowania w nasze plany zawodowe. Część banków wymaga od kredytobiorców informacji o zmianie miejsca zatrudnienia. Wtedy warto zawiadomić bank o tym, że pracujesz w innej firmie.

Przeczytaj również: Rata Zmień kredyt na tańszy! Przenieś kredyt do innego banku i zyskaj

Utrata pracy lub pogorszenie sytuacji finansowej

W sytuacji, gdy stracisz źródło dochodu lub będziesz zarabiać znacznie mniej i w konsekwencji zaczniesz mieć problemy ze spłatą rat, bank może rozpocząć postępowanie windykacyjne, a nawet wypowiedzieć kredyt. Zanim do tego dojdzie, bank jest zobowiązany do renegocjacji umowy i zmniejszenia wysokości rat poprzez wydłużenie okresu spłaty. Druga opcja to zawieszenie rat na kilka miesięcy, dopóki nasza sytuacja finansowa się nie ustabilizuje.

W sytuacji utraty zatrudnienia przyda się specjalne ubezpieczenie, które można wykupić przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Przez określony w umowie ubezpieczenia czas, raty będzie spłacać za nas ubezpieczyciel.

Masz więcej pytań?  Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye. Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Eksperci Platinum Eye będą wspierać Cię na każdym etapie decyzji kredytowej. Zapraszamy do kontaktu! 

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem