Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?

Kredyt hipoteczny a nasze zarobki

Zakup własnego mieszkania to bez wątpienia jeden z najważniejszych i największych wydatków w naszym życiu. W celu zakupu mieszkania najczęściej posiłkujemy się kredytem hipotecznym. Wynika to z albo z braku wystarczających środków, albo część z nas nie chce się wyzbywać wszystkich oszczędności.

Pierwsze pytanie, jakie się pojawia w takiej sytuacji, to czy stać nas na kredyt i czy zarabiamy wystarczająco dużo, żeby bank przyznał nam kredyt. Marzenia o własnym M4 to jedno, a nasze możliwości finansowe to drugie. W tym wypadku musimy nasze plany dostosować do naszych zarobków. Wróćmy więc do pytania:

Ile muszę zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021?

 • Kredyt hipoteczny to najpopularniejsza forma finansowania zakupu mieszkania. Pomimo tego, że wymaga więcej zachodu niż kredyt gotówkowy, jest o wiele bardziej opłacalny, ponieważ jest niżej oprocentowany. Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy zrobić remont lub doposażyć mieszkanie.
   
 • Obecnie preferujemy mieszkania dostępne na rynku pierwotnym. Wynika to z nowocześniejszych rozwiązań i z tego, że możemy je urządzić wg własnego gustu. Najpopularniejsze w dużych miastach są mieszkania o powierzchni od 35 mkw do 50 mkw. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania o powierzchni 50 mkw – 65 mkw.
   
 • Warto zaznaczyć, że cena za mkw mieszkania różni się w zależności od miasta i lokalizacji w danym mieście. Według raportu serwisu Money.pl w Warszawie za każdy metr kwadratowy w styczniu 2020 roku trzeba było wydać 10 tys. 95 zł. Drugie najdroższe miasto w Polsce to Kraków, gdzie trzeba było wydać 9 tys. 105 zł. W Gdańsku metr kwadratowy kosztuje średnio 8,5 tys. zł., we Wrocławiu - 8,3 tys. zł, a w Łodzi - 6,1 tys. zł. Podsumowując, w większym mieście musisz wydać 2 lub 3 wypłaty, żeby kupić 1 mkw mieszkania.

Przeczytaj również: Odmowa przyznania kredytu hipotecznego. Poznaj najczęstsze powody!

Rata kredytu hipotecznego a zarobki

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego sugeruje, że comiesięczna rata kredytu hipotecznego nie może przekroczyć połowy naszej pensji. W przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej wysokość raty może sięgnąć 65%. Przykładowo, jeśli zarabiasz 4000 zł, kwota raty nie może być wyższa niż 2000 zł.

Eksperci finansowi Platinum Eye - współpracuj z najlepszymi 

 • 15 lat doświadczenia - pomagamy Klientom w realizacji ich planów i marzeń
 • 0zł - bez prowizji - Ty nic nie płacisz, to banki ponoszą koszty
 • Porównanie wielu ofert w jednym miejscu - zaoszczędzony czas i pieniądze
 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem

Szybka decyzja - Minimum formalności - Bezpłatne usługi - Zostaw kontakt lub zadzwoń >

Jakie warunki muszę spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Jakie warunki kredyt hipoteczny w 2021 roku:

 • Podstawowy i najważniejszy warunek, to zdolność kredytowa. Bank musi być pewien, że Twoje dochody pozwolą na comiesięczną spłatę raty. Kredytodawca sprawdzi również Twój staż pracy, formę zatrudnienia oraz raport BIK. Te wszystkie elementy budują Twoją zdolność i wiarygodność finansową.
 • Cała procedura otrzymania kredytu jest dość skomplikowana. Bank dbając o swoje interesy, uzależnia udzielenie kredytu hipotecznego od wielu warunków, które musisz spełnić. Dlatego już wcześniej zadbaj o swoją zdolność kredytową.

Sprawdź za darmo zdolność kredytową z ekspertami Platinum Eye. Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na małe codzienne przyjemności. Zapraszamy do kontaktu >>> 

 • Warto wziąć, chociaż mały kredyt gotówkowy lub ratalny i spłacać go terminowo. Dzięki temu zbudujemy historię kredytową i wiarygodność finansową. Lepiej mieć jakąkolwiek historię kredytową, niż nie mieć jej w ogóle.
 • W przypadku, gdy spłacaliśmy kredyty z ponad 30-dniowym opóźnieniem, może mieć to negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową.  Jeżeli chcemy, żeby wpis z BIK zniknął, jedynym wyjściem jest wcześniejsza spłata kredytu i odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych przez bank. Wtedy obciążająca nas historia kredytowa nie będzie widoczna.

Przeczytaj również: Kredyt hipoteczny – ile trwa uzyskanie?

Więc jakie muszą być zarobki, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie. Rynek mieszkaniowy zmienia się bardzo dynamicznie, a ceny mieszkań zależą od wielkości i prestiżu miasta, lokalizacji, czy też standardu budynku. Planując zakup nieruchomości za pomocą kredytu, warto się wcześniej przygotować i pamiętać o kilku rzeczach:

 • stabilne i wysokie dochody, które pozwolą na spłatę raty.
 • nienaganna historia kredytowa.
 • wkład własny na poziomie co najmniej 20% wartości nieruchomości (lub 10%, jeśli skorzystamy z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).

Ciekawostka! Osoby będące w bezdzietnym związku małżeńskim mają niejako lepszą zdolność kredytową niż single, ponieważ koszty utrzymania (czynsz, gaz, prąd itp.) w obu przypadkach mogą być dość podobne, jednak w pierwszym uznaje się, że dzielone są na dwoje, a więc w efekcie – mniejsze. Dla przykładu: osoba samotna, wykazująca się dochodami miesięcznymi na poziomie średniej krajowej może uzyskać 250 000 zł kredytu hipotecznego, zaś małżeństwo, gdzie obie strony mają zarobki również nie większe od średniej krajowej, dostanie nawet 550 000 zł.

Planując wszystko wcześniej i budując wiarygodność i stabilność finansową, ułatwimy sobie proces zakupu mieszkania w przyszłości. Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye. Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Zapraszamy do kontaktu!

Każdego miesiąca zespół Platinum Eye pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkunastu milionów złotych.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 
 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem