Ile trwa uzyskanie kredytu hipotecznego w 2021 roku?
Zakup mieszkania oraz podpisanie umowy z bankiem na kredyt hipoteczny to poważna sprawa, która wymaga dobrej organizacji i cierpliwości. Nawet jeżeli znajdziemy już swoje wymarzone M4, to otrzymanie i uruchomienie kredytu może zabrać nawet dwa miesiące. Postaramy się jasno opisać cały proces zakupu mieszkania i pozyskiwania kredytu, dzieląc go na etapy.
Etap pierwszy – spotkanie z doradcą kredytowym
Oczywiście wszystko możemy załatwić na własną rękę. Zanim podejmiemy tak ważną dla nas decyzje, zalecamy spotkanie z doradcą finansowym. Po pierwsze dowiemy się, na jaki kredyt hipoteczny naprawdę nas stać, a po drugie doradca finansowy pomoże nam w znalezieniu najlepszej dla nas oferty. Dzięki temu dowiemy się, w jakim przedziale cenowym możemy się poruszać, a także dowiemy się, jak wygląda procedura bankowa. Ten etap zajmie nam od 1 dnia do tygodnia.
Zbadaj swoją zdolność kredytową. Porównaj ofertę kredytową 21 banków. Wypełnij formularz.
Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze, które możesz poświęcić na małe codzienne przyjemności.
Etap drugi – poszukiwania wymarzonego mieszkania lub domu
Wymarzone mieszkanie możemy znaleźć w jeden dzień, ale też szukać cały rok lub dłużej. Przede wszystkim określmy nasze potrzeby, możliwości i oczekiwania. Jeżeli planujemy powiększyć rodzinę, oglądanie kawalerek jest pozbawione sensu. Tak samo, jak kupowanie domu za miastem, gdy będziemy w korkach dojeżdżać dwie godziny do pracy. Szukajmy nieruchomości, która jest w zasięgu naszych możliwości finansowych, znajduje się w odpowiedniej dla nas lokalizacji i ma odpowiedni metraż. Warto mieszkać tam, gdzie będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2021 roku
Etap trzeci – sprawdzenie wybranej nieruchomości
Bezwzględnie sprawdzamy podstawę nabycia nieruchomości, księgę wieczystą i stan domu/mieszkania. Prosimy o dokumenty, które mogą się okazać niezbędne dla banku. Przygotujmy się na to, że nie każdy sprzedający udostępni nam od ręki, to co jest potrzebne dla nas i banku. Dlatego ten etap może trwać nawet do miesiąca.
Etap czwarty – podpisanie umowy przedwstępnej
Ten etap trwa zazwyczaj do 7 dni. Wszystko zależy od negocjacji i wymagań obydwóch stron. Warto zawsze zadbać o swoje interesy i skonsultować umowę z prawnikiem lub doradcą kredytowym.
Etap piąty – złożenie wniosku o kredyt hipoteczny do banku
Możesz to zrobić sam lub za pośrednictwem doradcy. Ustal, jakie dokumenty są konieczne, żeby otrzymać kredyt. Najczęściej są to PIT-y, zaświadczenia o zarobkach, skany dokumentów, dokumentacja dotycząca nieruchomości.
Eksperci Platinum Eye to wiele możliwości - współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania. Możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych na swoim kredycie! Zapraszamy do kontaktu >
Etap szósty – analiza wniosku kredytowego przez bank
Teoretycznie bank powinien wydać decyzję w ciągu 21 dni od daty złożenie wniosku. Taki obowiązek nakłada ustawa o kredycie hipotecznym. W praktyce wygląda to różnie. Wszystko zależy od kompletności dokumentów, czy też od stopnia skomplikowania sprawy. Pamiętajmy, że banki z dobrą ofertą są zarzucane wnioskami, co również może wydłużyć czas oczekiwania na decyzje. Zazwyczaj czekamy na nią od dwóch do ośmiu tygodni. Starajmy się skrócić ten czas, kompletując wcześniej dokumenty i wszystkie niezbędne informacje.
Etap siódmy – wstępna decyzja kredytowa
Nawet jeśli wstępna decyzja jest pozytywna, może okazać się, że mamy do uzupełnienia dodatkowe dokumenty lub przykładowo musimy spłacić inne zobowiązania kredytowe. Może nam to zabrać nawet dwa tygodnie.
Przeczytaj również: Zdolność kredytowa. Podpowiadamy, jak ją zwiększyć!
Etap ósmy – analiza umowy kredytu hipotecznego
Umowę kredytową należy dokładnie przeczytać i przeanalizować. W końcu bierzemy na siebie zobowiązanie na kilka do kilkudziesięciu najbliższych lat. Jeżeli mamy wątpliwości, poprośmy doradcę w banku o wyjaśnienia lub skorzystajmy z porady eksperta kredytowego. Przy dobrej organizacji zamykamy sprawę podpisania umowy w ciągu tygodnia.
Etap dziewiąty – wypłata kredytu hipotecznego
Jesteśmy już prawie na mecie! W przypadku rynku wtórnego sprawa jest prosta. Dostarczamy akt notarialny, dowód ubezpieczenia nieruchomości i potwierdzenie wpłaty wkładu własnego i bank w ciągu tygodnia wypłaci środki. W przypadku rynku pierwotnego konieczna jest cesja wierzytelności, którą musi podpisać deweloper i bank powierniczy. To może przedłużyć wypłatę o 3 tygodnie.
Podsumowanie
Jeżeli chcemy skorzystać z oferty kredytu hipotecznego, musimy uzbroić się w cierpliwość. Cała procedura jest dość skomplikowana i może trwać do 2 miesięcy. Dlatego warto korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy będą służyć fachową radą i pomogą skompletować wszystkie niezbędne dokumenty.
Skorzystaj z darmowej porady finansowej ekspertów Platinum Eye i uzyskaj kredyt hipoteczny na dobrych warunkach! Nasi eksperci wspierają na każdym etapie decyzji kredytowej.
Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje:
- Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?
- Jaki kredyt gotówkowy mogę dostać przy zarobkach 3500 netto?
- Zmień kredyt na tańszy! Przenieś kredyt do innego banku i zyskaj
- Fakty i mity na temat kredytu hipotecznego - poznaj 15 największych
- Sposób na wkład własny – mały poradnik dla kredytobiorcy
- Kredyt dla firmy. Na co zwrócić uwagę? Kto może skorzystać?
to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>