Zdolność kredytowa Podpowiadamy, jak ją zwiększyć!

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Zdolność kredytowa Podpowiadamy, jak ją zwiększyć! Zdolność kredytowa Podpowiadamy, jak ją zwiększyć!

Zanim bank zdecyduje o tym, czy może nam zaoferować kredyt hipoteczny, zawsze najpierw sprawdzi naszą zdolność kredytową. Jest to decydujący czynnik wpływający na to, czy otrzymamy kredyt i w jakiej wysokości.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność do spłacania swoich zobowiązań w określonym przez umowy terminie. Na ocenę naszej zdolności kredytowej mają wpływ nasze dochody, ale też nasze zobowiązania. Każdy bank inaczej oceni naszą zdolność kredytową i w różnych bankach możemy otrzymać zupełnie różne oferty kredytu hipotecznego.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Co banki biorą pod uwagę?

Podstawę do obliczenia naszej zdolności kredytowej stanowi wynagrodzenie za pracę. Jednak banki biorą pod uwagę również inne źródła dochodu przy ocenie naszej zdolności do spłacania kredytu. Są to:

 • Dochody z prowadzenia działalności gospodarczej – bank bierze pod uwagę takie kryteria jak wysokość dochodów, ich regularność, czy też forma opodatkowania. Najczęściej musimy prowadzić działalność przez 12 miesięcy, żeby otrzymać kredyt. Niektóre firmy pożyczkowe są gotowe pożyczyć pieniądze już po 3 miesiącach prowadzenia działalności.
 • Dochody z tytułu prowadzenia działalności rolniczej – są banki, które biorą pod uwagę takie źródło dochodu, część z nich wymaga prowadzenia działalności w formie działalności gospodarczej.
 • Wynagrodzenie  z tytułu umowy o dzieło lub zlecenie – banki zazwyczaj uznają takie źródło dochodu, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie udokumentować , że wynagrodzenie z tego tytułu otrzymujemy od przynajmniej 12 ostatnich miesięcy.
 • Dochody z tytułu funkcji lub powołania np. na członka zarządu spółki – w tym wypadku powołany członek zarządu wpisuje w składanym wniosku informacje o dodatkowych dochodach z tytułu pełnionej funkcji.

Eksperci Platinum Eye to wiele możliwości - współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania. Możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych na swoim kredycie! Zapraszamy do kontaktu >

Przeczytaj również: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?

 • Przychody z tytułu praw autorskich – twórca działający w sposób ciągły i w celach zarobkowych może uwzględnić we wniosku o kredyt przychody z tytułu praw autorskich.
 • Dochody z najmu i dzierżawy – są uznawane przez banki za formę dochodu pod warunkiem zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym i odprowadzania właściwego podatku. Umowa najmu musi trwać co najmniej od 12 miesięcy.
 • Dywidenda – czyli część zysku spółki, wypłacana akcjonariuszom. Nasze dochody z tego tytułu mogą poprawić naszą zdolność kredytową.
 • Stała renta bądź emerytura – w tym wypadku największe znaczenie ma jej wysokość i okres, na jaki chcemy wziąć kredyt. Banki oferują kredyty, które spłacimy nie później niż w wieku 65-70 lat.
 • Przychody finansowe z lokat bankowych.
 • Zasiłek macierzyński.
 • Dochody z zagranicy, np. w formie kontraktu – forma dochodu akceptowana tylko przez niektóre banki. W tym wypadku najlepiej wziąć kredyt z osobą zarabiającą w złotówkach.

Źródła dochodu nieakceptowane przez banki - zdolność kredytowa

Są również inne źródła dochodu, które poprawiają nasz standard życia, jednak nie są one brane pod uwagę przez banki podczas oceny zdolności kredytowej.  Zaliczamy do nich:

 • Alimenty,
 • Świadczenie 500+,
 • Renty czasowe,
 • Świadczenia wychowawcze,
 • Dochody o charakterze niestałym.

Nasze zobowiązania, a zdolność kredytowa

Nasze dotychczasowe zobowiązania zmniejszają naszą zdolność kredytową. Bank bez wątpienia udzieli nam niższego kredytu, jeżeli mamy inne kredyty, czy też pożyczki. Można pomyśleć o konsolidacji kredytów lub o wydłużeniu czasu spłaty, co pozwoli na zmniejszenie miesięcznych obciążeń.

W takim wypadku warto skorzystać z pomocy doradców kredytowych, którzy podpowiedzą jak zwiększyć zdolność kredytową i pomogą wybrać najkorzystniejszą ofertę. 0 zł - Spotkanie z ekspertem kredytowym Platinum Eye jest całkowicie darmowe. 

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem