Decyzja kredytowa ile trwa i co to dokładnie jest?
Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny jest długi i dość skomplikowany. Można podzielić go na kilka etapów, a jednym z ostatnich jest wydanie decyzji kredytowej przez instytucję finansową, w której starasz się o kredyt hipoteczny. Co to dokładnie jest decyzja kredytowa? Jaką przyjmuje formę? Decyzja kredytowa ma postać dokumentu, który zawiera wszystkie podstawowe informacje o kredycie, do których zaliczamy:
- szczegóły dotyczące przyznania lub odmowy udzielenia środków,
- wysokość kwoty kredytu,
- oprocentowanie, koszt kredytu i wysokość rat.
Jako doradcy kredytowi postaramy się wyjaśnić, co może być ważne na tym etapie i co oznacza wstępna decyzja kredytowa.
Ile czasu mija od złożenia wniosku do otrzymania decyzji kredytowej?
W zasadzie nie ma reguły, jeśli chodzi o wydanie decyzji kredytowej przez bank. Na decyzję o tym, czy przyznano Ci kredyt hipoteczny, czy też nie, możesz czekać od 1 dnia do nawet 30 dni. Od czego to zależy? Od polityki danego banku i sposobu jego funkcjonowania, liczby przyjętych wniosków, rodzaju i ilości procedur, otwartości banku i jego elastyczności, a także skuteczności w działaniu. Oczywiście Ty też masz wpływ na to, jak długo będziesz czekać na odpowiedź banku. Nieprawidłowo wypełniony wniosek, brak wszystkich wymaganych dokumentów może wydłużyć cały proces. Jeżeli zależy Ci na czasie, skorzystaj z doradztwa eksperta finansowego. Wspólnie wypełnicie wniosek i skompletujecie wszystkie załączniki. To bez wątpienia skróci czas oczekiwania na decyzję banku.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Wstępna decyzja kredytowa ma termin ważności, który kończy się po 1 do 3 miesięcy od wydania decyzji kredytowej. Po terminie ustalonym przez kredytodawcę będziesz musiał powtórzyć całą procedurę od początku.
Pozytywna decyzja kredytowa – co dalej?
Kiedy bank wyda wstępną decyzję kredytową i będzie ona pozytywna (może oczywiście też być negatywna i to kończy w zasadzie całą procedurę), jako klient banku i przyszły kredytobiorca będziesz musiał spełnić kilka warunków. Bank oczywiście dokładnie Cię poinstruuje, jakie to są warunki, będą one również opisane w dokumencie. Na pewno będziesz musiał donieść np. aktualną wycenę nieruchomości. Jak już dostarczysz wszystkie dokumenty i dopełnią się formalności, pozostaje czekać na ostateczną decyzję kredytową. Na jej wydanie bank ma 21 dni od czasu wydania wstępnej decyzji kredytowej. Jesteś już praktycznie na ostatniej prostej. Bank przedstawia Ci warunki kredytowania, a Ty masz 30 dni na ustosunkowanie się do ostatecznej oferty. Niektóre banki wydłużają ten okres do nawet 3 miesięcy. Po upływie tego terminu dokument traci ważność i bank wycofuje swoją propozycję. Co wtedy? Nie masz wyjścia i musisz rozpocząć całą procedurę od nowa. Szkoda na to Twojej energii i czasu, dlatego podpowiadamy, żeby trzymać się terminów. Jesteśmy już prawie na finiszu. Teraz Twoim zadaniem będzie uregulowanie wymaganych prawem podatków z tytułu zakupu nieruchomości oraz podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Dodatkowo będziesz musiał donieść wpis z księgi wieczystej potwierdzający hipotekę. Do tego momentu marża kredytu będzie wyższa, a co za tym idzie, będziesz płacić wyższe raty. Dopełniłeś formalności i teraz możesz w spokoju czekać na przelew środków na Twoje konto lub na konto sprzedającego nieruchomość.
Negatywna decyzja kredytowa
Jako doradcy kredytowi, którzy już pomogli wielu klientom, chcemy Cię uspokoić, że negatywna decyzja kredytowa to nie koniec świata. Spokojnie stawiając krok po kroku możesz wyjść z tej nieciekawej sytuacji. Często wystarczy zweryfikować swoją zdolność kredytową, następnie spłacić wszystkie zaległości i postarać się o wyższy wkład własny. Wtedy z czystym kontem możesz podejść do kredytu po raz drugi. Nie musisz tego robić sam. Z chęcią będziemy Cię wspierać na każdym etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Pomożemy Ci znaleźć kredyt na miarę Twoich możliwości i potrzeb, a także przejść przez całą procedurę. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i będziesz się czuł komfortowo.
Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje:
- Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt - poradnik
- Sposób na wkład własny – mały poradnik dla kredytobiorcy
- Okres kredytowania, a kredyt hipoteczny - długi czy krótki okres spłaty?
- Kredyt na remont mieszkania, domu
- Odmowa przyznania kredytu hipotecznego. Poznaj najczęstsze powody!
- Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - co należy wiedzieć
- Pierwszy kredyt na mieszkanie - kredyt hipoteczny krok po kroku, kompletny poradnik
to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>