Spłać kredyt szybciej
i zaoszczędź
nawet 30%
na odsetkach bankowych

Wcześniejsza spłata kredytu - korzyści

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, hipotecznego.

Zapytaj eksperta o szczegóły lub nie czekaj i zadzwoń
(+48) 509 868 826 dni robocze w godzinach 8:00-16:00

Unikalne rozwiązanie Platinum Eye umożliwimy Ci
wcześniejszą spłatę kredytu.

Łącząc swoje raty kredytu z regularnym oszczędzaniem i mądrym zarządzaniem z ekspertem możesz:

Przykładowa strategia wcześniejszej spłaty kredytu.

Wykres przedstawiający strategię wcześniejszej spłaty kredytu

Szybsza spłata kredytu. Co możesz zyskać?

Zaoszczędź pieniądze

Kredyt mieszkaniowy można spłacić szybciej i zyskać około 30% na odsetkach bankowych. Z ekspertem Platinum Eye możesz zaoszczędzić nawet do 72 000 zł na odsetkach kredytowych.

Komfort psychiczny

Podpisując umowę na kredyt hipoteczny ciężko jest nam przewidzieć przyszłość, ale można ją dobrze zaplanować. W ciężkich sytuacjach życiowych takich jak utrata pracy, czy niespodziewane wydatki, perspektywa szybszej spłaty kredytu może powodować poczucie komfortu i gwarancje bezpieczeństwa.

Kolejny dom/mieszkanie

Za zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować w kolejna nieruchomość na wynajem. Wybudować swój wymarzony dom. Pomóc w kupnie mieszkania swoim dzieciom.

Skonsultuj się z naszym ekspertem

Zamów rozmowę

Razem stwórzmy,
Twój program oszczędnościowy

(+48) 509 868 826

Sukcesy Platinum Eye

nr 1 w Polsce w
Kredytach gotówkowych

2016, 2017, 2018
Expander

700 000 000 zł
uruchomionych kredytów

dzięki doświadczeniu ekspertów

130 000 000 zł
zaoszczędzili klienci

dzięki negocjacjom ekspertów

Ponad 35 000
zadowolonych klientów 

obsłużonych przez ekspertów

Jak działamy:

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami

Zamów rozmowę oddzwonimy!

Zamów eksperta

Jeśli wolisz...Zadzwoń do nas

(+48) 509 868 826 dni robocze w godzinach 8:00-16:00

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy można wcześniej spłacić kredyt?

Wcześniejsza spłata, całościowa lub częściowa, kredytu gotówkowego czy to kredytu hipotecznego zagwarantowana jest dla kredytobiorców w ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011. Krótko mówiąc, jeżeli posiadasz dodatkowe środki finansowe, masz możliwość skróceniu okresu kredytowania.

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu?

Jest to spłacenie kredytu w całości lub w części. W zależności od terminu zawarcia umowy kredytowej warunki wcześniejszej spłaty mogą się różnić z powodu wejścia w życie ww. ustawy dnia 21 lipca 2017 r.

Jak odzyskać prowizję od wcześniej spłaconego kredytu?

O zwrot prowizji można się ubiegać, składając wniosek w baku, w którym było zaciągnięte zobowiązanie. Osoba, która zaciągnęła kredyt gotówkowy, ma ograniczony czas na zgłoszenie reklamacji do banku – wynosi on 6 lat od momentu wcześniejszej spłaty kredytu, wynika to z zapisów Kodeksu Cywilnego.

Czy wszystkie banki umożliwiają wcześniejszą spłatę kredytu?

Na terenie Polski każdy bank w oferuje swoim Klientom możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego, kredytu hipotecznego. Takie działanie jest już niemal standardem.

Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego najlepiej wykonać po 3 latach od zaciągnięcia kredytu. Jeżeli masz zamiar zrobić to wcześniej, sprawdź, czy koszt odsetek za pierwszy okres obowiązywania umowy nie będzie niższy od kosztu obowiązkowej prowizji za wcześniejszą spłatę. Jeśli tak, to warto wstrzymać się z tą decyzją aż do zakończenia ustawowego okresu. Jeżeli nie czujesz się na siłach i nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z bezpłatnej pomocy eksperta finansowego.

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

To, czy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna, warto sprawdzić na prostym przykładzie. Wysokość kredytu: 10 000 zł. Oprocentowanie: 8% w skali roku. Okres spłaty kredytu: 1 rok. Odsetki do spłaty po roku: 800 zł. Odsetki w przypadku wcześniejszej spłaty, po 6 miesiącach: 400 zł. W przypadku wcześniejszej spłaty zapłacisz 400 zł mniej odsetek. Jest to kwota, którą oszczędzasz pod warunkiem, że bank nie pobierze prowizji za wcześniejszą spłatę. Wniosek: Kredyt warto spłacić wcześniej, gdy kwota zaoszczędzonych odsetek będzie wyższa niż prowizja za wcześniejszą spłatę.

Eksperci finansowi - Porady - Platinum eye

Wcześniejsza spłata kredytu korzyści - porady ekspertów

Wcześniejsza spłata kredytu korzyści i możliwości

Wcześniejsza spłata kredytu nie musi być mrzonką. Jeśli dysponujesz wolną gotówką i możesz sobie pozwolić na wcześniejszą spłatę kredytu, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego gwarantuje Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, a kredytu hipotecznego Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 r. Oczywiście bank może sobie zrekompensować utracone odsetki i naliczyć prowizję. Nie zawsze wcześniejsza spłata kredytu będzie się opłacać.

Wcześniejsza spłata kredytu korzyści i koszty

Zanim podpiszesz umowę kredytu gotówkowego, sprawdź, na jakich zasadach możesz dokonać wcześniejszej spłaty kredytu. Warto zadać sobie pytanie:

Wcześniejsza spłata kredytu korzyści, a może również dodatkowe koszty?

Oczywiście bank nie może zabronić Ci spłacić kredytu gotówkowego wcześniej, ale może za to pobrać dodatkowe opłaty. Warto zadać sobie pytanie, czy w każdym wypadku warto spłacić wcześniej kredyt gotówkowy.

Ważne! Interpretacja Ustawy o kredycie Konsumenckim wydana przez Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKIK nakłada na bank obowiązek obniżenia i zwrotu kosztów proporcjonalnie w zależności od tego, jak długo klient miał kredyt do swojej dyspozycji. W myśl Ustawy wszystkie banki umożliwiają wcześniejszą spłatę kredytu. Jest to rynkowy standard. Różnica polega na kosztach wcześniejszej spłaty kredytu. Są banki, które zażądają prowizji rekompensującej utracone odsetki, ale są też banki, które nie pobiorą żadnej opłaty. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla klientów.

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

To, czy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna, warto sprawdzić na prostym przykładzie.

 • Wysokość kredytu: 10 000 zł.
 • Oprocentowanie: 8% w skali roku.
 • Okres spłaty kredytu: 1 rok.
 • Odsetki do spłaty po roku: 800 zł.
 • Odsetki w przypadku wcześniejszej spłaty, po 6 miesiącach: 400 zł.

W przypadku wcześniejszej spłaty zapłacisz 400 zł mniej odsetek. Jest to kwota, którą oszczędzasz pod warunkiem, że bank nie pobierze prowizji za wcześniejszą spłatę. Wniosek: Kredyt warto spłacić wcześniej, gdy kwota zaoszczędzonych odsetek będzie wyższa niż prowizja za wcześniejszą spłatę.

Wcześniejsza spłata kredytu – który sposób wybrać

Masz do wyboru kilka sposobów na wcześniejszą spłatę kredytu. Możesz wybrać ten, na który pozwala Ci aktualna sytuacja finansowa.

 • Jednorazowa wcześniejsza spłata zadłużenia – rozwiązanie dla małych pożyczek.
 • Nadpłacanie kredytu gotówkowego – wpłacasz do banku wyższą ratę, niż ta, która wynika z harmonogramu. Dzięki temu spłacasz szybciej kredyt i płacisz niższe odsetki.
 • Spłata całkowita kredytu gotówkowego przed terminem – wpłacasz do banku całą kwotę, która pozostała do spłaty.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego a zwrot kosztów

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Masz prawo do zwrotu części poniesionych kosztów, które bank pobrał z góry.

 1. Zwrot odsetek przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego – bank zwróci Ci odsetki, gdy zapłaciłeś je w kwocie naliczonej do końca trwania kredytu. Przykład: spłaciłeś kredyt udzielony na 5 lat po roku, a odsetki zostały zapłacone za całe 5 lat. Bank musi zwrócić Ci odsetki za 4 lata.
 2. Zwrot prowizji – jeśli wziąłeś kredyt na 2 lata i spłaciłeś po roku, bank powinien zwrócić Ci połowę prowizji. Zwrot prowizji zawsze jest proporcjonalny w stosunku do liczby rat, o które skrócona została umowa kredytu.
 3. Zwrot ubezpieczenia – zasada jest taka sama jak w przypadku prowizji.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego korzyści

 1. Zapłacisz mniej odsetek.
 2. Bank zwróci Ci część kosztów.
 3. Odzyskujesz komfort psychiczny i finansowy. Nie musisz dłużej myśleć o kredycie.

Wcześniejsza spłata kredytu - koszty

Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę kredytu, musisz liczyć się z tym, że niektóre banki pobiorą za tę czynność dodatkową prowizję. Dlatego warto wybrać bank, który nie pobiera opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. W tej kwestii warto skonsultować się z ekspertem kredytowym, który bezpłatnie udzieli Ci fachowej pomocy i doradzi, który kredyt będzie dla Ciebie najlepszy.

Wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę wynosi zazwyczaj ok. 1-3% kwoty spłacanego kapitału.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym z 2017 r. masz prawo:

 • Spłacić lub nadpłacić kredyt przed terminem ustalonym w umowie.
 • Wystąpić z wnioskiem do banku o udzielenie informacji o opłatach za wcześniejszą spłatę kredytu. Bank ma 7 dni na odpowiedź.
 • Odzyskać pieniądze za odsetki i inne koszty przypadające za okres, o który skrócono umowę przez przedterminowe spłacenie kredytu.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego nie zapłacisz, gdy minęły 3 lata od uruchomienia kredytu i kredyt został udzielony ze zmienną stopą procentową.

Prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu zapłacisz, gdy spłata nastąpi zanim miną 3 lata od zaciągnięcia kredytu lub kredyt został udzielony ze zmienną stopą procentową. Prowizja wyniesie nie więcej niż 3% od spłacanej kwoty.

Tak samo bank może pobrać prowizję, gdy umowę kredytu hipotecznego podpisałeś przed 21 lipca 2017 r., czyli przed wejściem w życie Ustawy o kredycie hipotecznym.

W przypadku, gdy kwota zaoszczędzonych odsetek będzie niższa niż kwota prowizji za wcześniejszą spłatę, nie opłaca się spłacać wcześniej kredytu hipotecznego.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – korzyści

 1. Niższa kwota odsetek, które zapłacimy. Oszczędności mogą wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 2. Poprawa zdolności kredytowej.
 3. Bank przestaje być „właścicielem” Twojego mieszkania i masz czystą hipotekę.
 4. Komfort psychiczny i finansowy.

Podsumowanie:

Zanim wybierzesz kredyt, sprawdź opłaty, jakie pobiera bank za wcześniejszą spłatę. Warto skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego, który pomoże wybrać Ci najkorzystniejszy kredyt. Na wsparcie eksperta kredytowego możesz liczyć również po podpisaniu umowy, np. gdy będziesz chciał skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty.

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem