Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

Czy warto wcześniej spłacić kredyt gotówkowy w 2021

Kredyty stały się już nieodłączną częścią gospodarki. Bez kredytów trudno byłoby zrealizować wiele naszych zamierzeń. Służą gospodarce i kredytobiorcom, o ile korzysta się z nich rozsądnie i z głową. Większość ludzi wybiera właśnie taką formę finansowania, bo tylko w taki sposób mogą nabyć to, na czym im w danej chwili zależy i to bez konieczności długiego czekania.

Jednak jak już dostaniemy kredyt, często myślimy o tym, żeby jak najszybciej się go pozbyć, ponieważ comiesięczna rata jest dla nas dość dużym obciążeniem i nie mamy swobody dysponowania swoimi finansami. Warto się zastanowić, czy w przypadku przypływu gotówki, wcześniejsza spłata kredytu będzie dla nas korzystna i opłacalna.

Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2021 roku

Nadpłata kredytu gotówkowego na czym polega?

O nadpłacie kredytu możemy mówić w następujących przypadkach:

  • kiedy jednorazowo lub co jakiś czas wpłacimy więcej, niż jest to wymagane w harmonogramie.
  • nadpłacamy comiesięczną ratę, płacąc więcej, niż zostało to określone w planie spłaty.

Wpłacając wyższe kwoty, tym samy spłacamy szybciej kapitał. Im mniej kapitału zostaje do spłaty, tym niższe płacimy odsetki. Zanim zaczniemy nadpłacać pożyczony kapitał, sprawdźmy, czy bank nie przewidział innego rachunku na nadpłaty.

Kredyt gotówkowy – wcześniejsza spłata

Kredyt gotówkowy spłacamy w comiesięcznych ratach kapitałowo – odsetkowych. Oznacza to, że co miesiąc spłacamy część pożyczonego kapitału oraz odsetki, które stanowią wynagrodzenie banku. Załącznikiem do każdej umowy kredytowej jest harmonogram, który zawiera informację o wysokości comiesięcznej raty, a także o terminie spłaty. Banki udzielają kredytów konsumenckich, kierując się Ustawą o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 r.

Przypominamy, że kredyt gotówkowy to taki kredyt, który nie przekracza kwoty 255 550 zł, czy to w walucie polskiej, czy obcej, przeliczonej wg średniego kursu NBP na równowartość tej kwoty. Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim klient ma zagwarantowane prawo do wcześniejszej spłaty kredytu w każdym momencie trwania umowy kredytowej.

Zanim podejmiemy decyzję o wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego, sprawdźmy, czy jest to dla nas korzystne. Możemy wykonać taką kalkulację samodzielnie lub z fachową pomocą eksperta kredytowego. Zapraszamy do skorzystania z darmowej porady.

Co musimy wziąć pod uwagę, chcąc spłacić wcześniej kredyt gotówkowy:

  • prowizja za wcześniejszą spłatę, może się okazać większa, niż kwota pozostała do spłaty. Wysokość prowizji możemy sprawdzić w Tabeli Opłat i Prowizji. Pamiętajmy, że wielkość i tryb opłat reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim.
  • zgodnie z interpretacją Ustawy o kredycie konsumenckim, w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, instytucja finansująca powinna proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty kredytu.
  • taką interpretację ustawy przygotował Rzecznik Finansowy wspólnie z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Została ona potwierdzona w 2019 r. przez Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że gdy wcześniej spłacimy pożyczkę, bank musi zapewnić zwrot odsetek od nadpłaconej/spłaconej części i oddać wszystkie koszty (np. część prowizji), które powinny być proporcjonalnie obniżone do okresu rzeczywistego trwania kredytu gotówkowego.

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Eksperci Platinum Eye pomogą Ci odbrać zwrot porwizji! Skontaktuj się z nami! 

Zasady wcześniejszej spłaty kredytu w polskich bankach:

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w Alior Bank

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w Alior Banku jest darmowa dla kredytów w kwocie do 80 tys, zł. Powyżej tej kwoty bank pobiera jednorazową prowizję w wysokości 3% (dotyczy to kredytu bez ubezpieczenia).

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w mBanku

Jak wynika z tabeli opłat i prowizji, opłata za wcześniejszą spłatę kredytu nie jest pobierana. Kredyt można spłacić przed terminem w dowolnej chwili.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w Santanderze

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w banku Santander jest darmowa dla pożyczek do 80 tys. złotych. Powyżej tej kwoty pobierana jest prowizja za spłatę kredytu przed terminem, w wysokości 4%.

Podsumowując

Wcześniejsza spłata kredytu może być dla nas korzystna, o ile kwota prowizji za wcześniejszą spłatę nie przekroczy kwoty, która pozostanie z zaoszczędzonych odsetek.

Masz więcej pytań? Chcesz sprawdzić umowę? Nadpłacić kredyt? Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye. Bezpłatnie udzielimy Ci fachowej porady. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem