Umowa rezerwacyjna 2021 - ekspert wyjaśnia!

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Umowa rezerwacyjna 2021 - ekspert wyjaśnia! Umowa rezerwacyjna 2021 - ekspert wyjaśnia!

Umowa rezerwacyjna – co to jest?

Umowa rezerwacyjna zabezpiecza zakup konkretnej nieruchomości. Kiedy warto skorzystać z takiej możliwości? Kiedy znalazłeś wymarzoną nieruchomość i bardzo Ci zależy, żeby ją kupić. Kiedy znalazłeś mieszkanie w idealnej dla Ciebie lokalizacji i cena jest bardzo atrakcyjna. Co możesz zrobić, żeby nikt Cię nie ubiegł i nie kupił mieszkania lub lokalu, który wpadł Ci w oko? Rozwiązaniem jest właśnie umowa rezerwacyjna. Wyjaśnimy Ci, kiedy podpisać taką umowę i jakie powinna zawierać zapisy, żeby Twój interes był zabezpieczony.

Przeczytaj również: Decyzja kredytowa 2021, kredyt hipoteczny - ile trwa?

Umowa rezerwacyjna mieszkania – podstawowe informacje

Umowa rezerwacyjna to zabezpieczenie dla Ciebie, jako przyszłego nabywcy mieszkania lub innej nieruchomości, że będziesz miał pierwszeństwo przed innymi osobami zainteresowanymi zakupem. Nie ma znaczenia to, czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Umowę rezerwacyjną zawierasz wtedy, gdy nie ma możliwości podpisania innego porozumienia. Podpisując umowę rezerwacyjną, deklarujesz chęć nabycia konkretnej nieruchomości. Druga strona umowy jest zobowiązana wyłączyć lokal ze sprzedaży i nie jest on wtedy oferowany innym klientom.

Umowa rezerwacyjna jest umową cywilnoprawną. Przepisy prawa nie zawierają sztywnych wytycznych, jak powinna taka umowa wyglądać. Nie ma jednego obowiązującego wzoru dla umowy rezerwacyjnej. Konstrukcja i zapisy w umowie rezerwacyjnej są przygotowywane na zasadzie swobody kontraktowania, która jest wskazana w Kodeksie cywilnym.

Przeczytaj również: Rankingi kredytów hipotecznych 2021 - klient klientowi nierówny!

Są dwa rodzaje umowy rezerwacyjnej:

  1. Umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej. Ten rodzaj umowy rezerwacyjnej stanowi wstęp do podpisania kolejnej umowy. Na podstawie takiej umowy zarówno kupujący, jak i sprzedający mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej, w przypadku gdy druga strona nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Podpisując umowę rezerwacyjną z elementami umowy przedwstępnej, musisz liczyć się z konsekwencjami, jeśli nie dopełnisz warunków umowy.
  2. Umowa rezerwacyjna bez elementów umowy przedwstępnej. Jest to rodzaj umowy rezerwacyjnej, która nie zobowiązuje nabywcy do zakupu mieszkania. Oznacza to, że jeśli potencjalny kupiec rozmyśli się, co do zakupu nieruchomości, to nie poniesie w związku z tym żadnych konsekwencji, chyba że zapisy umowy mówią inaczej. Przykładowo zapisem chroniącym sprzedającego, może być brak możliwości zwrotu zaliczki.

Ważne! Niezależnie od rodzaju umowy rezerwacyjnej sprzedający chcą zabezpieczyć swoje interesy i zazwyczaj wymagają wniesienie opłaty rezerwacyjnej.

Umowa rezerwacyjna – jakie są jej najważniejsze elementy?

Mimo dość dużej swobody przy konstruowaniu umowy rezerwacyjnej, są pewne zapisy, które muszą się w niej bezwzględnie znaleźć. Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna? Eksperci kredytowi z Platinum Eye wymieniają następujące elementy:

  • Dane osobowe jednej i drugiej strony umowy, takie jak imię i nazwisko. Rodzaj dokumentu tożsamości, jego numer i seria.
  • Data i miejsce sporządzenia i podpisania umowy rezerwacyjnej.
  • Najważniejsze informacje dotyczące przyszłej transakcji kupna - sprzedaży. Są to przede wszystkim parametry nieruchomości (np. cena, rodzaj, metraż) oraz jej adres i numer wpisu do księgi wieczystej.
  • Oświadczenie właściciela mieszkania (osoby fizycznej lub dewelopera) o stanie prawnym nieruchomości, a także braku zaległości finansowych i praw do niego osób trzecich (istotne zwłaszcza przy mieszkaniach z rynku wtórnego).
  • Określenie terminu, w którym kończy się rezerwacja danego lokalu.
  • Informacje o wysokości opłaty rezerwacyjnej lub zadatku, jeżeli taki będzie wymóg sprzedającego.
  • Termin zawarcia umowy deweloperskiej (przy mieszkaniach z rynku pierwotnego).
  • Informacje o wysokości kary umownej i konsekwencjach w przypadku niewywiązania się z umowy sprzedającego lub kupującego.
  • Wskazanie sądu, który będzie właściwy przy rozstrzyganiu ewentualnych sporów między stronami umowy.

Jaki są jeszcze korzyści wynikające z podpisania umowy rezerwacyjnej? Podpisanie umowy rezerwacyjnej zwiększa Twoją szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Dlatego zadbaj o zawarcie odpowiednich zapisów w takiej umowie. W tym celu możesz skontaktować się z ekspertami kredytowymi z Platinum Eye.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem