Cesja kredytu hipotecznego
– co to jest?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Cesja kredytu hipotecznego – co to jest? Cesja kredytu hipotecznego – co to jest?

Cesja kredytu hipotecznego – co to jest?

Z jednej strony kredyt hipoteczny to bardzo potrzebny i pożądany produkt finansowy. Dzięki kredytowi hipotecznemu możesz spełnić swoje marzenie o własnym mieszkaniu. Z drugiej jednak strony jest to poważne zobowiązanie finansowe na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Twoje życie może się w tym czasie diametralnie zmienić. Dlatego warto dowiedzieć się co to jest cesja, a przede wszystkim cesja kredytu hipotecznego. Odpowiemy na następujące pytania: co to jest cesja kredytu hipotecznego, kto może z tego rozwiązania skorzystać i w jaki sposób. Dowiesz się również kiedy będzie możliwe przepisanie kredytu hipotecznego.

Przeczytaj również: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?

Cesja kredytu hipotecznego – wyjaśniamy co to jest

Zapewne zastanawiasz się teraz, co to jest cesja? Cesja jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, która dotyczy przeniesienia praw do wierzytelności z jednej osoby na drugą osobę lub na określony przedmiot. Jak to wygląda w przypadku kredytu hipotecznego? W praktyce oznacza to przepisanie kredytu hipotecznego na drugą osobę, na którą od momentu cesji przechodzi obowiązek spłaty rat kredytu hipotecznego. W przypadku posiadania zobowiązania wobec banku, zaciągniętego na zakup nieruchomości, oznacza przepisanie kredytu hipotecznego. Obowiązek spłaty kolejnych rat przechodzi wtedy na inną osobę.

Kiedy zazwyczaj dochodzi do cesji? Najczęściej do przepisania wierzytelności dochodzi w momencie, gdy rozchodzą się drogi współkredytobiorców. Przykładowo dochodzi do rozwodu i wtedy para może albo sprzedać mieszkanie i uregulować dług, albo jedna z osób przejmie cały kredyt i będzie regulować raty. Warto wspomnieć, że bank rzadko godzi się na cesję kredytu hipotecznego, gdy wierzytelność chce przejąć trzecia osoba, która nie była wcześniej stroną umowy o kredyt hipoteczny.

Natomiast bez problemu banki godzą się na dodanie lub zmianę współkredytobiorcy. Taka sytuacja może wystąpić, gdy miejsce rodzica w umowie przejmie obecny partner. Oczywiście banku nie interesują zmiany życiowe współkredytobiorców. Dług powinien być spłacany na czas według harmonogramu. W przypadku, gdy rozstaniesz się ze współkredytobiorcą, zalecamy jak najszybsze uporządkowanie spraw finansowych i mieszkaniowych. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, z którego możemy skorzystać. Jest to cesja kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Możemy z takiego rozwiązania skorzystać, gdy na przykład chcemy zmienić dotychczasowe mieszkanie na większe lub przenieść się do innej miejscowości.

Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2021 roku

Przepisanie kredytu hipotecznego krok po kroku

Jak wygląda przepisanie kredytu hipotecznego na inną osobę? Przedstawiamy procedurę krok po kroku:

  • Na samym początku należy uzgodnić dokonanie cesji z pozostałymi kredytobiorcami. Każda ze stron umowy musi zgodzić się na zmiany dotyczące dalszego spłacania kredytu mieszkaniowego.
  • W kolejnym kroku informujemy bank o chęci przeniesienia wierzytelności. Wysyłamy wniosek do banku. Bank podda nasz wniosek weryfikacji i udzieli zgody na cesję lub odrzuci wniosek.
  • Osoba, która ma przejąć kredyt hipoteczny, musi przejść przez procedurę badania zdolności kredytowej. Osoba ta musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową.
  • Kiedy bank wyda decyzję pozytywną, podpisujemy aneks do umowy kredytowej. Od tej pory osoba, która przejęła wierzytelność, będzie płacić raty kredytu.

W przypadku cesji, która dotyczy nieruchomości, w pierwszym kroku należy sprawdzić, czy dany bank zaakceptuje taką opcję. Instytucja finansowa może odmówić przeniesienia kredytu hipotecznego z powodu braku zdolności kredytowej, ale również w związku z wartością nieruchomości. Wartość nieruchomości, na którą chcemy dokonać cesji, powinna być wyższa od wartości pierwszej nieruchomości.

Interesuje Cię cesja kredytu hipotecznego, ale nie wiesz, kiedy i w jaki sposób możesz z niej skorzystać? Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi platinumeye.pl. Wyjaśnimy Ci, czym jest cesja i jak przejść przez całą procedurę.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem