Jaki kredyt gotówkowy mogę dostać przy zarobkach
3500 netto?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Na jaki kredyt gotówkowy mnie stać?

Wielu klientów banków realizuje swoje plany z pomocą kredytu gotówkowego. Najczęściej są to remont, wakacje, czy wydatki związane z dziećmi. Zanim jednak zaczniemy starać się o otrzymanie kredytu gotówkowego w banku, musimy sami sobie odpowiedzieć na pytania, na jaki kredyt nas stać. Powinniśmy wiedzieć, na jaką miesięczną ratę kredytu możemy sobie pozwolić i czy będziemy w stanie ją spłacać przez kilka następnych lat. Na początek musimy wziąć pod uwagę nasze dochody, a następnie zsumować nasze comiesięczne wydatki. Warto pamiętać również o nieprzewidzianych okolicznościach. Jeżeli uznamy, że nasze dochody są wyższe niż wydatki i pozwalają na spłatę rat, wtedy możemy zacząć starać o najkorzystniejszy dla nas kredyt gotówkowy.

Jaka jest moja zdolność kredytowa?

Przy udzielaniu kredytu bank weźmie pod uwagę naszą sytuację finansową i osobistą. Jednym z głównych kryteriów będzie wysokość comiesięcznych dochodów. Na tej podstawie Bank oceni, jak wysoką ratę możemy płacić, do jakiej kwoty może udzielić nam kredytu i na jaki okres. W sytuacji idealnej, gdy nie mamy dodatkowych zobowiązań i mamy stabilne źródło dochodów, przyjmuje się, że miesięczna rata kredytu nie może przekraczać od 50% do 65% dochodów.

Duże znaczenie przy ustalaniu zdolności kredytowej mają również nasze comiesięczne wydatki, np. czynsz, a także wysokość kredytów w innych bankach.

Sprawdź zdolność kredytową z ekspertem - za darmo!

Wpływ na naszą zdolność kredytową ma również sytuacja osobista, czyli stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wykształcenie, stabilność zatrudnienia. Na naszą korzyść będzie przemawiać umowa o pracę, czy też wyższe wykształcenie.

Bank sprawdzi również naszą wiarygodność kredytową i historię kredytową w BIK. Istotne będzie, czy płacimy nasze zobowiązania na czas i czy mamy skłonność do zadłużania się.

To, jak wysoki kredyt dostaniesz, zależy więc od wielu czynników. Im jesteśmy bardziej wiarygodni i im wyższe dochody osiągamy, tym lepsze warunki kredytu gotówkowego możemy otrzymać.

Przeczytaj również: Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

W którym banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Każdemu klientowi banku zależy na tym, żeby otrzymać tani kredyt gotówkowy. Dlatego, zanim udamy się do konkretnego banku, warto sprawdzić oferty kilku, a nawet kilkunastu banków. Robimy to po to, żeby sprawdzić, który kredyt jest najbardziej opłacalny. O koszcie kredytu decyduje nie tylko jego oprocentowanie, ale również pobierane prowizje i inne koszty kredytu. Dlatego zawsze sprawdzajmy wartość parametru RSSO, który musi być stosowany przez każdy bank bez żadnych odstępstw. RSSO powie nam, jaki jest całkowity koszt kredytu i na jego podstawie z łatwością porównamy oferty. Może się okazać, że bank proponuje niskie oprocentowanie, ale za to prowizje i inne koszty są bardzo wysokie. Dzięki RSSO dowiemy się przykładowo, który kredyt gotówkowy wybrać w zależności od sposobu pobierania prowizji. Jeżeli prowizja jest kredytowana, kredyt będzie droższy, ponieważ odsetki naliczane są również wtedy od prowizji. Pamiętajmy o tym, że samo nominalne oprocentowanie kredytu w skali roku nie może być wyższe, niż wynikające ze wzoru:

2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%).

Obecnie stopa referencyjna wynosi 1,5%, a zatem maksymalne oprocentowanie kredytu w skali roku nie może być wyższe niż 10%. Maksymalne oprocentowanie kredytu jest określone w Kodeksie Cywilnym.

Kredyt bez zaświadczeń i formalności

Nie ma obecnie możliwości otrzymania kredytu gotówkowego bez zaświadczeń. Czasy, kiedy można było otrzymać kredyt na dowód bezpowrotnie minęły. Banki i inne instytucje finansowe starają się minimalizować ryzyko i udzielać kredytów wiarygodnym klientom. Oczywiście zawsze warto znaleźć bank lub inną instytucję finansową, która będzie wymagać niewielu dokumentów i zaświadczeń oraz zaoferuje szybki proces decyzyjny. Czasami wystarczający może się okazać wyciąg z konta z dowodem wpłynięcia wypłaty. Każdy bank, czy firma pożyczkowa zawsze poproszą nas o zaświadczenie, na podstawie którego będą mogły ocenić naszą zdolność kredytową.

Jak wysoki kredyt dostanę przy zarobkach 3 500 zł netto?

Jak już pisaliśmy wyżej, nie tylko nasze dochody decydują o tym, jaki kredyt możemy otrzymać. Istotne dla banku będą również nasze wydatki, opłaty i wszystkie koszty utrzymania. Zanim sprawdzimy, jaki kredyt dostaniemy przy zarobkach 3500 zł netto, musimy przyjąć kilka założeń. Są one następujące:

  • Dochód netto: 3 500 zł,
  • Liczba rat: 48,
  • Opłaty za mieszkanie: 500 zł,
  • Koszty utrzymania: 1000 zł,
  • Oprocentowanie kredytu: 10%.

Przy takich dochodach, wysokość kredytu bezpieczna dla nas będzie wynosić około 35 000 zł, a rata kredytu około 875 zł.

Zróbmy teraz małe ćwiczenie i dodajmy do założeń, parametr „raty w innych bankach”, które wynoszą miesięcznie 200 zł. Wtedy maksymalna kwota kredytu będzie kształtować się w okolicach 32 500 zł, a rata wyniesie 825 zł.

Oczywiście oferta banku może różnić od naszych wyliczeń. Do kosztów kredytu dojdą także prowizje i inne opłaty, które mogą zwiększyć ratę. Naszym celem było zaprezentowanie, jaka wysokość kredytu i miesięcznej raty, przy uwzględnieniu innych parametrów, będzie bezpieczna dla domowego budżetu.

Porównaj ofertę 21 banków i wynegocjuj z ekspertem najtańszy kredyt gotówkowy. Współpraca z ekspertem to do 50 procent niższa rata!

Przeczytaj również: Zmień kredyt na tańszy! Przenieś kredyt do innego banku i zyskaj

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zmów bezpłatny kontakt!

Skontaktuj się z ekspertem

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem