Kredyt hipoteczny na dom – krok po kroku
Zanim przystąpimy do budowy własnego domu, powinniśmy oszacować wszystkie koszty i zastanowić się nad sposobem finansowania. Większość z nas będzie chciała skorzystać z kredytu na budowę domu lub kredytu hipotecznego. Powinniśmy wiedzieć, że kredyt na budowę domu to nie to samo, co kredyt hipoteczny.
Wybór formy finansowania - krok pierwszy
Możesz wybrać kredyt na budowę domu lub kredyt hipoteczny. Bank udzieli Ci kredytu na budowę domu, pod warunkiem, że będziesz właścicielem działki budowlanej. Jest to kosztowna inwestycja, ale pamiętaj, że działka zostanie potraktowana, jako wkład własny. W przypadku kredytu hipotecznego nie ma wymogu posiadania własnej działki. Ta druga opcja może się okazać szybszym i lepszym rozwiązaniem. W kredycie hipotecznym może być również zawarta kwota na wykończenie domu.
Sprawdzenie zdolności kredytowej - krok drugi
Zanim zaczniesz starać się o kredyt hipoteczny, sprawdź swoją zdolność kredytową. Skorzystaj z kalkulatorów on-line lub porozmawiaj z doradcą kredytowym. Dzięki temu będziesz wiedział, na jaki kredyt Cię stać. Oczywiście instytucje finansowe, do których się zwrócisz, będą badać Twoją zdolność dokładniej. Bank sprawdzi Twoje dochody i koszty, zweryfikuje wysokość wkładu własnego, a także Twoją wiarygodność finansową. Może się okazać, że każdy z banków zaproponuje Ci inną kwotę kredytu. Wbrew pozorom najlepsza oferta niekoniecznie będzie pochodzić z banku, w którym masz konto.
Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2021 roku
Przemyśl, ile pieniędzy chcesz pożyczyć na budowę domu - krok trzeci
Teraz możesz podjąć decyzję, ile pieniędzy chcesz pożyczyć na dom. Niezależnie od tego, czy będzie to kredyt na budowę domu, czy kredyt hipoteczny przemyśl, jak wysoką ratę będziesz mógł płacić w przypadku utraty pracy zarobkowej, czy innych nieprzewidzianych okoliczności. Zastanów się, czy będą Ci potrzebne dodatkowe środki na wykończenie domu.
Eksperci Platinum Eye to wiele możliwości - współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania. Możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, na swoim kredycie! Porozmawiaj z ekspertem, umów się na spotkanie >
Porównanie ofert kredytów na zakup domu - krok czwarty
Nie wybieraj pierwszej z brzegu oferty i nie ograniczaj się do „swojego” banku. Skorzystaj z porównywarek finansowych i rankingów kredytów hipotecznych. Znajdziesz je również na stronie www.platinumeye.pl.
Sprawdź m.in.:
- oprocentowanie kredytu,
- prowizję,
- wysokość ubezpieczenia,
- dodatkowe koszty, np. opłaty za aneks do umowy.
Wybierz kredyt, który będzie dla Ciebie najtańszą opcją. Dzięki temu przez kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat spłacania kredytu, możesz dużo zaoszczędzić.
Każdego miesiąca zespół Platinum Eye pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.
Przygotowanie niezbędnych dokumentów dla banku – krok piąty
Do tego etapu przygotuj się bardzo starannie. Skompletuj i dokładnie wypełnij wszystkie wymagane przez dany bank dokumenty. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z bankiem lub poproś o pomoc swojego doradcę kredytowego. Im lepiej się przygotujesz, tym krócej będziesz czekał na decyzję banku. Wszystkie dokumenty złóż razem z wnioskiem i spokojnie czekaj na odpowiedź ze strony instytucji finansującej.
Jakie dokumenty będą na pewno potrzebne podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny i kredyt na budowę domu:
- dokumenty potwierdzające tożsamość,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
- historia rachunku,
- w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej: PIT i KPiR za obecny i poprzedni rok z podpisem księgowego, a także KPiR szczegółowo 3 ostatnie rozliczone miesiące, wyciąg z rachunku bankowego z 3 lub 6 ostatnich miesięcy.
- w przypadku umowy zlecenie: PIT za poprzedni rok – z potwierdzeniem złożenia lub UPO, aktualna umowa zlecenie, zaświadczenia o dochodzie wypełniane przez pracodawcę, wyciąg z rachunku za 3 lub 6 miesięcy (w zależności od banku)
- dokumentacja związana z budową domu: projekt budowlany, dziennik budowy, pozwolenie na budowę, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, dokumenty działki budowlanej.
Minimum formalności z ekspertami Platinum Eye - Pomagamy w załatwieniu formalności związanych z kredytem, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię, którą możesz poświęcić na codzienne przyjemności. Umów się na spotkanie z ekspertem finansowym >
Przeczytaj również: Rata równa czy rata malejąca dla kredytu hipotecznego. Która lepsza?
Czekanie na rozpatrzenie wniosku i decyzję banku - krok szósty
Spokojnie czekamy na decyzję banku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez bank umawiamy się na podpisanie umowy. Ważne!
Zawsze dokładnie przeczytaj umowę, warunki umowy, a także zapoznaj się ze wszystkimi opłatami, które będziesz musiał ponieść. Jeżeli niektóre zapisy będą dla Ciebie niezrozumiałe, nie wahaj się poprosić doradcy bankowego o wyjaśnienia. Możesz skorzystać również z pomocy prawnika lub bezpłatnej porady doradcy kredytowego.
Wypłata środków, uruchomienie kredytu na budowę domu - krok siódmy
Wypłata środków nastąpi po podpisaniu przez Ciebie umowy. W zależności od tego, na jakim etapie znajduje się inwestycja, kredyt będzie uruchomiony jednorazowo lub w transzach. Jeżeli wziąłeś kredyt na budowę domu, bank sprawdzi, na jakim etapie jest budowa i czy wszystko jest zgodne z przedstawionym przez Ciebie planem. Pamiętaj, że w przypadku starania się o kredyt na budowę domu, musisz być właścicielem gruntu.
Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci przejść przez całą procedurę pozyskania środków na mieszkanie lub dom. W przypadku pytań skorzystaj z bezpłatnej porady doradców kredytowych z Platinum Eye.
Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje:
- Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2021 roku?
- Jaki kredyt gotówkowy mogę dostać przy zarobkach 3500 netto?
- Zmień kredyt na tańszy! Przenieś kredyt do innego banku i zyskaj
- Fakty i mity na temat kredytu hipotecznego - poznaj 15 największych
- Sposób na wkład własny – mały poradnik dla kredytobiorcy
- Kredyt dla firmy. Na co zwrócić uwagę? Kto może skorzystać?
to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>