Kupno domu na kredyt w 7 prostych krokach

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Zanim przystąpimy do budowy własnego domu, powinniśmy oszacować wszystkie koszty i zastanowić się nad sposobem finansowania. Większość z nas będzie chciała skorzystać z kredytu na budowę domu lub kredytu hipotecznego. Powinniśmy wiedzieć, że kredyt na budowę domu to nie to samo, co kredyt hipoteczny.

KROK PIERWSZY – wybór formy finansowania

Możesz wybrać kredyt na budowę domu lub kredyt hipoteczny. Bank udzieli Ci kredytu na budowę domu, pod warunkiem, że będziesz właścicielem działki budowlanej. Jest to kosztowna inwestycja, ale pamiętaj, że działka zostanie potraktowana, jako wkład własny. W przypadku kredytu hipotecznego nie ma wymogu posiadania własnej działki. Ta druga opcja może się okazać szybszym i lepszym rozwiązaniem. W kredycie hipotecznym może być również zawarta kwota na wykończenie domu.

KROK DRUGI - sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim zaczniesz starać się o kredyt hipoteczny, sprawdź swoją zdolność kredytową. Skorzystaj z kalkulatorów on-line lub porozmawiaj z doradcą kredytowym. Dzięki temu będziesz wiedział, na jaki kredyt Cię stać. Oczywiście instytucje finansowe, do których się zwrócisz, będą badać Twoją zdolność dokładniej. Bank sprawdzi Twoje dochody i koszty, zweryfikuje wysokość wkładu własnego, a także Twoją wiarygodność finansową. Może się okazać, że każdy z banków zaproponuje Ci inną kwotę kredytu. Wbrew pozorom najlepsza oferta niekoniecznie będzie pochodzić z banku, w którym masz konto.

Sprawdź swoją zdolność kredytową za DARMO z doradcą Platinum Eye! 

Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2020 roku

KROK TRZECI – przemyśl, ile pieniędzy chcesz pożyczyć

Teraz możesz podjąć decyzję, ile pieniędzy chcesz pożyczyć na dom. Niezależnie od tego, czy będzie to kredyt na budowę domu, czy kredyt hipoteczny przemyśl, jak wysoką ratę będziesz mógł płacić w przypadku utraty pracy zarobkowej, czy innych nieprzewidzianych okoliczności. Zastanów się, czy będą Ci potrzebne dodatkowe środki na wykończenie domu.

Najtańszy kredyt hipoteczny - sprawdź ofertę!

KROK CZWARTY – porównaj oferty kredytów

Nie wybieraj pierwszej z brzegu oferty i nie ograniczaj się do „swojego” banku. Skorzystaj z porównywarek finansowych i rankingów kredytów hipotecznych. Znajdziesz je również na stronie www.platinumeye.pl.

Sprawdź m.in.:

 • oprocentowanie kredytu,
 • prowizję,
 • wysokość ubezpieczenia,
 • dodatkowe koszty, np. opłaty za aneks do umowy.

Wybierz kredyt, który będzie dla Ciebie najtańszą opcją. Dzięki temu przez kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat spłacania kredytu, możesz dużo zaoszczędzić.

W każdym roku zespół Platinum Eye pomaga uzyskać kredyty hipoteczne na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.

KROK PIĄTY – przygotuj niezbędne dokumenty

Do tego etapu przygotuj się bardzo starannie.  Skompletuj i dokładnie wypełnij wszystkie wymagane przez dany bank dokumenty. Jeżeli masz wątpliwości, skontaktuj się z bankiem lub poproś o pomoc swojego doradcę kredytowego. Im lepiej się przygotujesz, tym krócej będziesz czekał na decyzję banku. Wszystkie dokumenty złóż razem z wnioskiem i spokojnie czekaj na odpowiedź ze strony instytucji finansującej.

Jakie dokumenty będą na pewno potrzebne podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny i kredyt na budowę domu:

 • dokumenty potwierdzające tożsamość,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach,
 • historia rachunku,
 • w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej: PIT i KPiR za obecny i poprzedni rok z podpisem księgowego, a także KPiR szczegółowo 3 ostatnie rozliczone miesiące, wyciąg z rachunku bankowego z 3 lub 6 ostatnich miesięcy.
 • w przypadku umowy zlecenie: PIT za poprzedni rok – z potwierdzeniem złożenia lub UPO, aktualna umowa zlecenie, zaświadczenia o dochodzie wypełniane przez pracodawcę, wyciąg z rachunku za 3 lub 6 miesięcy (w zależności od banku)
 • dokumentacja związana z budową domu: projekt budowlany, dziennik budowy, pozwolenie na budowę, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, dokumenty działki budowlanej.

KROK SZÓSTY – czekamy na rozpatrzenie wniosku i decyzję banku

Spokojnie czekamy na decyzję banku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez bank umawiamy się na podpisanie umowy. Ważne!

Zawsze dokładnie przeczytaj umowę, warunki umowy, a także zapoznaj się ze wszystkimi opłatami, które będziesz musiał ponieść. Jeżeli niektóre zapisy będą dla Ciebie niezrozumiałe, nie wahaj się poprosić doradcy bankowego o wyjaśnienia. Możesz skorzystać również z pomocy prawnika lub bezpłatnej porady doradcy kredytowego.

KROK SIÓDMY – wypłata środków

Wypłata środków nastąpi po podpisaniu przez Ciebie umowy. W zależności od tego, na jakim etapie znajduje się inwestycja, kredyt będzie uruchomiony jednorazowo lub w transzach. Jeżeli wziąłeś kredyt na budowę domu, bank sprawdzi, na jakim etapie jest budowa i czy wszystko jest zgodne z przedstawionym przez Ciebie planem. Pamiętaj, że w przypadku starania się o kredyt na budowę domu, musisz być właścicielem gruntu.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci przejść przez całą procedurę pozyskania środków na mieszkanie lub dom. W przypadku pytań skorzystaj z bezpłatnej porady doradców kredytowych z Platinum Eye.

Przeczytaj również: Rata równa czy rata malejąca dla kredytu hipotecznego. Która lepsza?

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zmów bezpłatny kontakt!

Skontaktuj się z ekspertem

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem