Kredyt hipoteczny dla programisty - jak uzyskać najlepszą ofertę?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Kredyt hipoteczny dla programisty - jak uzyskać najlepszą ofertę? Kredyt hipoteczny dla programisty - jak uzyskać najlepszą ofertę?

Kredyt hipoteczny dla programisty

Programista to jeden z najbardziej popularnych, pożądanych i bardzo dobrze płatnych zawodów. Obecnie rzadko, która firma, czy przedsiębiorstwo może się obyć bez programistów. W zasadzie większość firm nie byłaby w stanie funkcjonować bez pomocy przedstawicieli tego zawodu. Programiści najczęściej wykonują tzw. wolny zawód i pracują na własny rachunek. Polskie prawo nie wyjaśnia dokładnie, co to jest wolny zawód. Najczęściej wykonują go bardzo wykwalifikowane osoby, które pracują na umowę o dzieło lub na umowę zlecenie. Do tej grupy należą właśnie m.in. programiści. Część programistów pracuje również na samozatrudnieniu B2B, czasami też zatrudniając inne osoby ze względu na dużo zleceń. Niezależnie od formy zatrudnienia jest to bardzo ceniony i bardzo dobrze płatny zawód.

Programista to zawód, który wymaga bardzo wysokich kwalifikacji i ciągłego podnoszenia umiejętności. Programiści świadczą usługi bardzo wysokiej jakości i za nie otrzymują wysokie wynagrodzenie. Firmy, przedsiębiorstwa produkcyjne, czy też duże korporacje pracujące na skomplikowanych systemach, polegają na programistach, z którymi współpracują.

Oprócz odpowiedniego wykształcenia i wysokich umiejętności, programiści podobnie, jak przedstawiciele innych wolnych zawodów muszą wykazać się również etyką zawodową.

Kredyt hipoteczny dla programisty – warunki

Banki chętnie przyznają kredyty hipoteczne przedstawicielom wolnych zawodów, w tym programistom. Programiści, specjaliści IT otrzymują bardzo wysokie wynagrodzenie i są bardzo cenieni przez osoby, które je zatrudniają lub korzystają z ich usług. Oprócz tego programiści nie mogą narzekać na brak ofert i mają bardzo wysokie kwalifikacje. Wiele firm jest w stanie dużo zapłacić za profesjonalne usługi programistyczne i IT. Dlatego banki są gotowe nie tylko chętniej przyznać kredyt hipoteczny osobom wykonującym ten zawód, ale również często przyznają go na preferencyjnych warunkach. Programiści mogą liczyć na korzystne warunki, długi okres kredytowania i wysokie kwoty. Bez wątpienia w części banków, programista otrzyma łatwiej i szybciej kredyt niż przedstawiciele innych zawodów.

Jednak nawet najlepiej opłacani programiści z nieprzeciętnie wysokim dochodem muszą liczyć się z tym, że bankowi nie wystarczy sama informacja o dochodach. Również w tym przypadku bank będzie musiał ocenić ryzyko kredytowe i sprawdzi historię kredytową klienta oraz jego wiarygodność finansową.

Informacje dotyczące sytuacji finansowej to nie wszystko, czego potrzebuje bank do podjęcia decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Istotne będą również informacje o sytuacji osobistej klienta i jego dane osobowe, czyli:

 • wiek;
 • wykształcenie;
 • wykonywany zawód;
 • stan cywilny;
 • miejsce zamieszkania.

Możesz osiągać obecnie bardzo wysokie dochody, ale dla banku będzie ważny też staż pracy. Jeśli wykonujesz zawód programisty mniej niż pół roku, większość banków odmówi Ci kredytu lub otrzymasz go na innych, gorszych warunkach.

Przeczytaj również: Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt

Kredyt dla wolnych zawodów 2021 roku - dokumenty niezbędne do ubiegania się o kredyt hipoteczny 

Jeśli jesteś programistą, w większości banków wystarczy Ci oświadczenie o Twoich dochodach i pozostałych zobowiązaniach finansowych. Bank, zanim przyzna Ci kredyt, zbada Twoją zdolność kredytową oraz sprawdzi wpływy na Twoje konto. Dokumenty, które będziesz musiał przedstawić w banku, to:

 • dowód osobisty;
 • oświadczenie o dochodach;
 • dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu;
 • dokumenty finansowe zgodne z prowadzoną działalnością gospodarczą (PIT, KPiR);
 • zaświadczenie od pracodawcy o wysokości otrzymywanego dochodu;
 • wyciąg z konta za ostatnie 6 miesięcy.

Bank bez wątpienia przedstawi Ci atrakcyjną ofertę kredytu, ale na ostateczny koszt kredytu będzie miał m.in. wpływ staż pracy (zazwyczaj musi on wynosić co najmniej 6 miesięcy). Bank uprości procedurę przyznania kredytu, jeżeli jesteśmy klientami banku.

Oczywiście będziesz musiał też dostarczyć do banku dokumentację związaną z nieruchomością, jaką zamierzasz kupić, czyli:

 • umowę przedwstępną,
 • dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego,
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości (ważność 30 dni), 
 • akt notarialny potwierdzający prawo własności zbywcy,
 • wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów (ważność 3 – 6 miesięcy),
 • wypis z aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z informacją o przeznaczeniu terenu pod zabudowę mieszkaniową lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu/warunkach zabudowy potwierdzająca możliwość realizacji na działce budowy (ważność 3 – 6 miesięcy).

Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Badanie zdolności kredytowej przez bank - kredyt dla programisty 

Kredyt hipoteczny jest dość skomplikowanym produktem, wymagającym dołączenia większej liczby dokumentów i dotyczy wysokich kwot, dlatego nie załatwisz sprawy kredytu hipotecznego online.

Choć banki chętnie udzielają kredytów programistom, bez wątpienia prześwietlą Twoją zdolność kredytową i wiarygodność jako kredytobiorcy. Banki bardzo dokładnie sprawdzą informacje o Tobie, które znajdują się w rejestrach dłużników tj. BIK i KRD. Kredytodawca sprawdzi również wyciągi z konta za ostatnie miesiące.

Bardzo dużym ułatwieniem dla programistów, jako przedstawicieli wolnych zawodów jest to, że nie muszą przedstawiać w banku zaświadczeń od pracodawcy, wystawianych faktur i wielu innych dokumentów, które w innych przypadkach są niezbędne.

Bardzo ważne dla banku jest to, żebyś posiadał stałe dochody niezależnie, z jakiego źródła pochodzą. Może to być umowa cywilnoprawna, czy też dochody z tytułu samozatrudnienia.

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny dla Programisty w 2021 roku?

Kredyt hipoteczny dla programistów jest udzielany często na atrakcyjnych warunkach. Nie oznacza to jednak, żeby korzystać z oferty pierwszego lepszego banku. Warto rozejrzeć się za kredytem z możliwie najniższym oprocentowaniem i niskimi kosztami całkowitymi. Jeśli zależy Ci na najlepszym kredycie hipotecznym, skorzystaj z bezpłatnej porady eksperta kredytowego.

Dzięki współpracy z ekspertem kredytowym znajdziesz najlepszy i najkorzystniejszy kredyt dla siebie. Dokonując właściwego wyboru możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych odsetek przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego.

Jesteś programistą i chcesz znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie. Skontaktuj się z ekspertami z Platinum Eye, nasze usługi są bezpłatne! 

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem