Czy warto w 2021 roku inwestować w nieruchomości na wynajem biorąc kredyt? cz.1

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Czy warto w 2021 roku inwestować w nieruchomości na wynajem biorąc kredyt? cz.1 Czy warto w 2021 roku inwestować w nieruchomości na wynajem biorąc kredyt? cz.1

Coraz częściej otrzymuje zapytania od naszych klientów „Czy warto inwestować w nieruchomości na wynajem na kredyt?”. Inwestycje w mieszkania stają się z roku na rok coraz cięższym orzechem do zgryzienia. Z czego to wynika?

Rosnąca popularność odbiorców firm szkoleniowych, youtuberów i vlogerów wprowadzających nas w świat inwestowania w nieruchomości. Po wpisaniu w Google frazy „inwestowanie w nieruchomości na kredyt” wyskakuje około 1 110 000 wyników. Możemy zasięgnąć rad ekspertów lepszych i tych mniej... wiarygodnych. Łatwość szybkiego zarobku kusi nas najbardziej. Ponoć wystarczy tylko zdolność kredytowa i trochę odłożonej gotówki, ale czy warto?

Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej [...] nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte. Władysław Bartoszewski - były Minister spraw zagranicznych

Perspektywy na najbliższe lata w Polsce według badań i opinii ekspertów są coraz lepsze. Spada bezrobocie, wzrastają wynagrodzenia, do dużych miast przybywa coraz więcej młodych osób na studia, a po ich ukończeniu osiedlają się na dłużej. Coraz częściej obcokrajowcy wybierają nasz kraj na swój nowy dom. Każda z wyżej wymienionych osób musi gdzieś zamieszkać. O wkład własny na kredyt hipoteczny jest coraz trudniej. Ceny za m2 rosną, stąd pierwszym wyborem jest wynajem mieszkania na dłuższy termin. Na najbliższe lata jest to jak najbardziej opłacalny interes, patrząc od strony inwestora. Niemniej jednak żaden z ekspertów nie jest Nostradamusem i pomimo dostępów do wskaźników rynkowych nie ma szans na przewidzenie przyszłości.

Jak wybrać nieruchomość na wynajem?

Są trzy najważniejsze prawdy dotyczące nieruchomości: 

„1. Lokalizacja 2. Lokalizacja 3. Lokalizacja”

Jest to główne kryterium, którym powinieneś się sugerować i w zasadzie tutaj moglibyśmy zakończyć… ale? Warto zwrócić też uwagę na stan nieruchomości. Łatwiej jest zarobić więcej na nieruchomości, która wymaga poprawek. Stąd rozpocznij poszukiwania od rynku wtórnego, z racji na to, że coraz trudniej jest o odnalezienie perełek inwestycyjnych na rynku pierwotnym. Jeżeli nie dysponujesz większą gotówką, nie jest to droga dla Ciebie.

Zwróć też uwagę na mniejsze miejscowości od 50-150 tys. mieszkańców. Są to znacznie mniej popularne rynki, a wciąż można odnaleźć na nich bardzo ciekawe nieruchomości. W tych miejscowościach również znajdują się duże zakłady pracy czy szkoły wyższe. Nie ważne, w jakich czasach będzie Ci dane wynajmować mieszkanie, to dobra lokalizacja zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W 2020 r. musisz przygotować się na sporą konkurencję, stąd warto uzbroić się w cierpliwość i nie podejmować pochopnych decyzji. Jeżeli nie jesteś czegoś pewny, skonsultuj to z ekspertem.

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo opłacalności inwestycji?

Dla większości początkujących inwestorów pierwsze równanie, które rodzi im się w głowie to „kwota wynajmu - rata kredytu = czysty zysk”. Żeby nie popełnić tego błędu, warto powierzyć swój kredyt w ręce eksperta, a wybór mieszkania skonsultować z kimś kto realnie jest w stanie ocenić opłacalność inwestycji. Najczęściej w ferworze walki o negocjacje ceny mieszkania, zapominamy o tym, że możemy popłynąć na kosztach kredytowych. Różnica w kosztach ogólnych pomiędzy najtańszą, a najdroższą ofertą na kredyt hipoteczny o wartości 300 tys. zł na 30 lat przy 20% wkładu własnego to prawie 80 000 zł!?. Nie stać Ciebie na to, dlatego warto zanim rozpoczniesz poszukiwania nieruchomości inwestycyjnej pod wynajem skonsultować się z ekspertem ds. kredytów mieszkaniowych.

Mieszkania do wynajęcia a rynek pierwotny

Ilość ziemi na świecie jest ograniczona. Większość tych dobrych lokalizacji jest już zajętych przez rynek wtórny, ale wciąż nie zostały zagospodarowane atrakcyjne tereny wokół miasta i to właśnie może być doskonała szansa dla Ciebie. Zwróć uwagę na to, jakie plany ma miasto na daną okolicę np.:

  • Czy wokół powstają nowe miejsca pracy?  
  • Czy jest bliski dostęp do obwodnicy?   
  • Czy jest dostęp do opieki medycznej?
  • Czy jest dobry dostęp do komunikacji miejskiej?
  • Jaki jest dostęp do lokali gastronomicznych? 
  • Czy w okolicy znajdują się siłownie lub basen?
  • Czy jest możliwość wysłania dzieci do dobrej szkoły w okolicy?

Są to czynniki, które ułatwią Tobie wybór długoterminowy. Pamiętaj, że mieszkanie na wynajem to przede wszystkim inwestycja na lata. Jak osiągnąć największy zwrot z mieszkania pod wynajem? Zaufać wiedzy ekspertów, a nie polegać tylko na swojej intuicji czy podpowiedzi „ekspertów”, a jakie jest zdanie profesjonalistów z tej dziedziny jeżeli chodzi o rok 2021?

Czynnikami stymulującymi wzrost zainteresowania ofertą deweloperów są niskie stopy procentowe oraz poprawiająca się sytuacja materialna Polaków, a także dobre perspektywy na rynku pracy. Niska rentowność lokat i niepewność co do innych form inwestowania zachęcają do lokowania kapitału na rynku mieszkaniowym, co dodatkowo wspiera popyt. Zbigniew Juroszek, prezes Atal
LBC INVEST szacuje, że długoterminowy wynajem mieszkań premium da inwestorowi roczny zwrot 4,5–5-proc., a wynajem korporacyjny (dla firm) – ok. 6 proc. Ale zwyżki cen mieszkań, materiałów wykończeniowych i robocizny powodują, że taki wynajem staje się mniej opłacalny. Czytamy w „Rzeczpospolitej".

Przeczytaj również: Zakup mieszkania na rynku wtórnym na kredyt - wszystko co musisz wiedzieć 

Zdaniem większości guru nieruchomości w naszym kraju wyborem numer 1 pozostaną, mimo wszystko, mieszkania na wynajem. Dlatego jeżeli myślisz o dodatkowym dochodzie, zabezpieczeniu swojej przyszłości albo mądrym ulokowaniu wolnych środków, sprawdź swoje możliwości i skonsultuj się z ekspertem, zanim podejmiesz pochopną decyzję. Pamiętaj, że na nieruchomości naprawdę ciężko jest stracić i trzeba się o to bardzo postarać, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Pewnie znajdzie się sporo osób, które wejdą chętnie w dyskusje, ale czy warto poruszać te skrajne sytuacje. Wyciągając średnią ważoną z opinii ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień zdecydowanie, polecamy tę formę lokowania środków.

Dla tych, którzy wciąż dywagują nad tym czy ceny nieruchomości w końcu pójdą w dół i kupią mieszkanie na spadkach, polecam słowa T. Harv Ekera: "Nie czekaj, żeby kupić nieruchomość. Kup nieruchomość i czekaj”.

Sprawdź: Skup nieruchomości Wrocław

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem