Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Choć często używamy tych pojęć zamiennie, są to zupełnie dwa różne produkty finansowe. Poniżej wyjaśnimy, czym różni się pożyczka od kredytu.

1. Kredyt dostępny tylko w banku.

Kredyt możemy otrzymać tylko w banku, a umowa o kredyt jest oparta na przepisach prawa bankowego. Bank jest zobowiązany na podstawie umowy do przekazania klientowi środków finansowych na określony w umowie czas. Pożyczki regulowane są przez przepisy Kodeksu Cywilnego i mogą być udzielane przez inne instytucje niż bank, a nawet przez osoby fizyczne.

2. Kredyt a umowa pisemna.

Umowa kredytu jest ważna pod warunkiem, że została zawarta na piśmie i podpisana. Ważne jest tylko to, co zawarte jest w umowie, a żadne ustne ustalenia nie mają mocy prawnej. W treści umowy kredytowej znajdziemy informacje na temat wysokości rat, harmonogramu, oprocentowania i terminu spłaty. Jeżeli kwota pożyczki nie przekracza 500 zł, to nie wymaga pisemnej umowy.

3. Koszty kredytu a koszty pożyczki.

Kredyt zawsze jest udzielany odpłatnie. Jego koszty stanowią oprocentowanie, prowizje, opłaty za udzielenie kredytu. Pożyczka natomiast może być udzielona nieodpłatnie. Nie musimy płacić odsetek od kwoty pożyczki, jeżeli jest na to zgoda pożyczkodawcy. Nie ma również konieczności określenia terminu zwrotu pożyczki.

4. Kredyt tylko przelewem.

Kredyt możemy otrzymać tylko przelewem. Bank przekaże środki na wskazane przez nas konto. Pożyczkę możemy otrzymać w gotówce.

5. Pieniądze z kredytu nie są własnością kredytobiorcy.

Pieniądze, które pozyskamy z kredytu, musimy oddać, a ich właścicielem jest bank. Pieniądze, których źródłem jest pożyczka, stają się własnością pożyczkobiorcy.

6. Kredyt tylko na konkretny cel. Pożyczka, na co tylko chcemy.

Kredyt otrzymujemy na konkretny cel określony w umowie. Najczęściej jest to zakup mieszkania, remont, cele konsumpcyjne, czy też samochód. Cel musi być jasno określony w umowie. Nie możemy również wydać pieniędzy z kredytu na inny cel. Bank mógłby w takiej sytuacji wypowiedzieć nam kredyt. Pieniądze z pożyczki możemy wydać w dowolny sposób.

Podsumowanie

Pożyczka i kredyt bardzo różnią się od siebie. Kredyt jest udzielany na bardziej rygorystycznych warunkach, a droga do otrzymania kredytu jest bardzo sformalizowana. Wynika to z tego, że bank musi minimalizować ryzyko i dbać o pieniądze swoich depozytariuszy. Stabilność systemu bankowego zależy m.in. od tego, jak wiele kredytów spłacanych jest na czas. Pożyczkę można otrzymać łatwiej i szybciej. Pożyczkodawca oczywiście też musi się zabezpieczyć, stąd wyższe koszty pożyczki, jak prowizja, czy opłata za wniosek. Pożyczki są zazwyczaj udzielane na niewielkie kwoty. Kredyt można wziąć na o wiele większą kwotę, jeżeli jest odpowiednio zabezpieczony, np. hipoteką.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zmów bezpłatny kontakt!

Skontaktuj się z ekspertem

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem