Darowizna od rodziców na zakup mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Darowizna od rodziców na zakup mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć Darowizna od rodziców na zakup mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania, a darowizna od rodziców. Poradnik dla osób korzystających z darowizny.

W obecnych czasach niewiele osób stać na zakup mieszkania za tzw. gotówkę. Nabycie wymarzonej nieruchomości wiąże się z bardzo wysokim kosztem. Dlatego posiłkujemy się kredytem hipotecznym lub pomocą najbliższych. Najczęściej korzystamy z pomocy rodziców. Ze wsparcia rodziców możesz skorzystać, gdy brakuje Ci środków na zakup mieszkania lub np. brakuje Ci wkładu własnego, gdy starasz się o kredyt hipoteczny. Bardzo dobrym wyjściem z tej sytuacji jest pomoc rodziców w formie darowizny. Zanim jednak skorzystasz z tego rozwiązania, powinieneś dowiedzieć się, jak wygląda proces przekazywania darowizny od rodziców. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku tak dużej kwoty powinieneś mieć wszystko udokumentowane, tak żeby Urząd Skarbowy nie miał wątpliwości co do pochodzenia przekazanych Ci środków.

Jak udokumentować przekazanie darowizny?

Jeżeli Twoi rodzice zdecydowali się pomóc i przekazać Ci darowiznę w postaci środków pieniężnych na zakup mieszkania, powinniście podpisać umowę darowizny. W umowie darowizny rodzice zobowiązują się na przekazanie środków finansowych na zakup nieruchomości, Ty natomiast potwierdzasz, że środki przyjąłeś.

Ważne! Umowy przekazania darowizny nie musicie sporządzać w obecności notariusza ani potwierdzać urzędowo. W tym wypadku umowa darowizny sporządzona i podpisana w warunkach domowych jest ważna. Umowa darowizny podpisana przez dwie strony to dowód na to, że mieszkanie zostało kupione za pieniądze podarowane przez rodziców. Niezależnie od tego, czy otrzymałeś całość kwoty, czy tylko jej część, musisz mieć dowód na pochodzenie środków, które były w Twojej dyspozycji. Urząd Skarbowy w każdej chwili może spytać o to, skąd miałeś środki na zakup mieszkania. Umowa przekazania darowizny staje się ważna w momencie, gdy zawarte w niej przyrzeczenie przekazania pieniędzy w określonej wysokości, zostanie spełnione.

Najprawdopodobniej rodzice przeleją przyrzeczone środki na Twoje konto. Bardzo ważne jest to, żeby w tytule przelewu bankowego, znalazła się informacja, że pieniądze stanowią darowiznę na zakup mieszkania. Jest to kolejny dowód, który może Ci się przydać na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego.

Czy będę musiał odprowadzić podatek od darowizny?

W ramach tzw. zerowej grupy podatkowej nie odprowadza się podatku od darowizny. Zerowa grupa podatkowa obejmuje najbliższą rodzinę, czyli małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Oznacza to, że gdy otrzymujesz pieniądze w formie darowizny od swoich rodziców, nie musisz płacić podatku.

Darowizna w postaci środków na zakup mieszkania będzie zwolniona z podatku, gdy zostaną spełnione następujące warunki:

 • Została przekazana w ramach zerowej grupy podatkowej, czyli umowa darowizny została podpisana między osobami z najbliższej rodziny,
 • Darowizna została potwierdzona umową i jest udokumentowana. W umowie darowizny rodzice zobowiązują się do przekazania swojemu dziecku środków finansowych w określonej wysokości.
 • Cały proces przekazywania darowizny musi być bardzo dokładnie udokumentowany, tak żeby stanowił dowód dla Urzędu Skarbowego. Przelew na rachunek bankowy powinien mieć bardzo jasny, precyzyjny i jednoznaczny tytuł, z którego będzie wynikać, że przelane pieniądze pochodzą z darowizny i mają służyć na zakup mieszkania.
 • Darowizna powinna zostać zgłoszona do Twojego Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia przekazania darowizny. W tym celu musisz dostarczyć do Urzędu Skarbowego druk SD-Z2 oraz załączyć do niego potwierdzenie przelewu i kopię umowy darowizny.

Jakie konsekwencje mogę ponieść, gdy nie będę miał umowy darowizny lub nie dopilnuję formalności?

W przypadku, gdy nie zgłosisz faktu otrzymania darowizny, grozi Ci karna stawka podatkowa w wysokości 20% wartości otrzymanej darowizny. Darowizna pieniężna na zakup mieszkania może mieć również formę aktu notarialnego. W tym przypadku odpowiedzialność zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego bierze na siebie kancelaria notarialna.

Darowizna musi być bardzo dokładnie udokumentowana, a umowę darowizny, potwierdzenie przelewu powinieneś przechowywać przez co najmniej kilka lat. Jeśli nie będziesz w stanie udowodnić źródła otrzymanych pieniędzy, Urząd Skarbowy zarzuci Ci, że masz nieujawnione źródła dochodu i może nakazać Ci zapłacenie podatku w wysokości 75% otrzymanej darowizny.

Eksperci Platinum Eye to wiele możliwości - współpracujemy z kilkunastoma dużymi bankami w Polsce. Dzięki czemu prezentujemy wiele możliwości finansowania. Możesz zaoszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, na swoim kredycie! 0 zł - Spotkanie z ekspertem kredytowym Platinum Eye jest całkowicie bezpłatne. Porozmawiaj z ekspertem, umów się na spotkanie >

Czy rodzice mogą przelać darowiznę bezpośrednio na konto dewelopera?

Jest to kwestia sporna. W zasadzie powinieneś mieć dowód na przeprowadzenie procesu przekazania darowizny. Jest to w zasadzie możliwe tylko wtedy, gdy masz dowód przelewu środków na swoje konto bankowe. Ustawa wyraźnie wskazuje, że podatku od darowizny nie trzeba płacić, gdy ma się dowód na przeprowadzenie tego procesu. Jednym z dowodów jest przelew z konta rodziców na konto dziecka. Czy zatem jest możliwe przelanie środków prosto na konto dewelopera lub osobie, od której kupujemy mieszkanie lub dom? Możesz oczywiście zdecydować się na takie rozwiązanie i w razie kontroli z US odwołać się do sądu administracyjnego, który zazwyczaj przychyla się do wniosku podatnika, ponieważ uznaje podwójny przelew za zbędne pośrednictwo. Sam jednak zdecyduj, czy lepiej wykonać dwa przelewy, czy potem iść do sądu.

Ważne! Taką interpretację umowy o podatku od darowizn i spadków można znaleźć w uzasadnieniu ogólnym z 15.02.2012 roku, wydanym przez Ministerstwo Finansów.

Czy mogę sprzedać mieszkanie, które kupiłem za pieniądze z darowizny?

Zwolnienie z podatku od darowizny mieszkania obowiązuje tylko wtedy, jeśli nie sprzedasz go w ciągu 5 lat od dania zakupu. Jeżeli sprzedasz nieruchomość przed tym okresem, będziesz musiał odprowadzić 19% podatku od dochodu ze sprzedaży. Posłuży Ci do tego formularz PIT-39, który należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym mieszkanie zostało sprzedane. Jednak i tutaj możemy znaleźć wyjątki i nie płacić tego podatku:

 1. Sprzedaż udziału we własności mieszkania / domu na rzecz innego obdarowanego lub spadkodawcy (np. w celu zniesienia współwłasności)
 2. Sprzedaż lokalu z powodu: konieczności zmiany warunków (np. ślub lub/i narodziny dzieci) lub konieczności zmiany miejsca zamieszkania (np. rozpoczęcie pracy w odległym mieście).

Warunkiem jest to, że cały dochód z tytułu zbycia przeznaczysz w ciągu 2 lat na:

 • nabycie innego budynku lub lokalu (lub udziału w nim),
 • budowę innego budynku lub lokalu.

Jeżeli nie wykorzystasz całej kwoty, od nadwyżki zapłacisz podatek, wraz z odsetkami za zwłokę.

Darowizna na zakup mieszkania w 2021 roku

Darowizna ze strony rodziców to bardzo duża pomoc dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i nie mają wystarczających środków na zakup mieszkania lub nie mają zdolności kredytowej. Warto dopilnować wszystkich formalności związanych z procesem przekazania darowizny, tak żeby uniknąć zapłacenia wysokiego podatku.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem