10 porad jak nie przepłacać za swoje OC

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

10 porad jak nie przepłacać za swoje OC 10 porad jak nie przepłacać za swoje OC

Dla wielu z nas ubezpieczenie naszego samochodu jest przykrym, corocznym obowiązkiem. Często nie mamy nawet czasu na porównanie ofert rynku ubezpieczeniowego, opłacamy zatem kwotę podaną w listownym wznowieniu, najczęściej na ostatnią chwilę. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na swoim ubezpieczeniu, szukasz dobrego rozwiązania, które nie zrujnuje Twojego portfela, ubezpieczasz kilka pojazdów, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę i po raz pierwszy zamierzasz ubezpieczyć swój samochód? Ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Przygotowaliśmy kilka prostych zasad, dzięki którym na pewno wybierzesz najlepszą ofertę.

1) Pośpiech nie jest dobrym doradcą

- przypomnij sobie, ile to razy zaglądałeś do dokumentów swojego pojazdu i okazywało się, że polisa skończy się jeszcze w tym tygodniu? Zaczyna się wtedy nerwowe działanie i poszukiwanie odpowiedniego rozwiązania na gwałt. Najczęściej jest nim telefon do aktualnego ubezpieczyciela lub opłacenie kwoty, która widnieje na pisemnym wznowieniu. Nerwy na nic się zdadzą i na pewno nie pomogą w zaoszczędzeniu pieniędzy. Zajmij się tematem znacznie wcześniej. Co do zasady ofertę nowego ubezpieczenia możemy przygotować 30 dni przed końcem aktualnej polisy. Będziesz miał dużo czasu na dokładne porównanie kalkulacji i wybranie najlepszego rozwiązania. Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz o temacie, przekaż temat ekspertowi, który skontaktuje się odpowiednio wcześniej i wykona kalkulacje za Ciebie.

2) Przygotuj wszystkie wymagane dokumenty

- jaka jest dopuszczalna masa Twojego pojazdu? Czy znasz na pamięć numer VIN? Pamiętasz datę pierwszej rejestracji? Oczywiście, że nie. Jeżeli chcesz, aby kalkulacja była prawidłowa i nie chcesz w momencie finalizacji dowiedzieć się, że cena za polisę jest wyższa przygotuj wcześniej swój dowód rejestracyjny i zdjęcie aktualnej polisy. Pomoże to ekspertowi dokładnie odczytać dane pojazdu oraz przygotować ofertę wznowienia. Postaraj się również przekazać jak najwięcej szczegółów podczas analizy Twoich potrzeb. Będziesz miał wtedy pewność, że zawierasz najtańsze ubezpieczenie i unikniesz przykrych niespodzianek w trakcie zgłaszania ewentualnych szkód.

3) Wybieraj oferty sprawdzonych ubezpieczycieli

- liczba towarzystw ubezpieczeniowych stale rośnie. Oczywiście, ich uczciwość jest stale monitorowana, jednakże coraz częściej zdarza się, że klienci danego towarzystwa narzekają na likwidację szkód lub często... ich brak. Zapytaj eksperta jakie towarzystwa warte są Twojego zaufania a jakie najlepiej jest pominąć. Taniej nie zawsze znaczy lepiej. Istnieją małe towarzystwa, które mają problem z wypłatą środków za kolizję. Być może zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych przy zawieraniu polisy, ale nerwy i ewentualne wizyty w sądzie będą Cię kosztować znacznie więcej. Niestety, takie sytuacje są ostatnio coraz częstsze. Nie przywiązuj się również do danej marki, pozwól ekspertowi na sprawdzenie oferty całego rynku.

4) Nie trać czasu na internetowe kalkulatory

- chcesz obniżyć swoje ubezpieczenie? Reklamy prześcigają się z ofertami różnych kalkulatorów, które pomogą Ci obniżyć kwotę polisy nawet o połowę. Jednak, czy to faktycznie tak działa? Większość kalkulatorów nie bierze pod uwagę Twoich zniżek. Część z nich ma również problem z weryfikacją Twojej szkodowości i historii ubezpieczeń w bazie UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Oznacza to, że otrzymasz wspaniałą cenę na przygotowanej kalkulacji. Jednak, gdy przejdziesz do finalizacji zamówienia system sprawdzi Twoje dane a cena wzrośnie o kilkaset złotych. Chcesz obniżyć ubezpieczenie o połowę i dodatkowo zyskać wsparcie i fachowe doradztwo? Zaufaj ekspertom, nie kalkulatorom.

5) Zbuduj historię ubezpieczeniową

- to rada skierowana głównie do młodych kierowców, którzy zamierzają dopiero za jakiś czas zakupić i ubezpieczyć swój pierwszy samochód. Do takich kroków warto się przygotować. To trochę jak z naszą emeryturą. Jeżeli zaczniemy szybciej, zgromadzimy więcej zaoszczędzonych środków i wizja niewielkiego świadczenia nie będzie nas przerażać. Jesteś osobą młodą? Zakup i ubezpiecz małą przyczepkę lub skuter. Koszt takiego ubezpieczenia zwykle nie przekracza 150 zł rocznie, regularnie ubezpieczając takie pojazdy budujemy swoją historię ubezpieczeniową. Dzięki temu za kilka lat, kupując swój pierwszy samochód do ubezpieczenia będziesz przystępować z wyrobionymi zniżkami i zaoszczędzisz kilkaset złotych.

6) Pomyśl o współwłaścicielu przy zakupie pojazdu

- a co jeżeli jesteś młodym kierowcą i już w tej chwili rozglądasz się za swoim wymarzonym, pierwszym samochodem? Ubezpieczenie takiego pojazdu może Cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zaoszczędzić znaczną część tej kwoty, jeżeli zakupisz samochód ze współwłaścicielem - członkiem rodziny, który posiada już historię ubezpieczeniową. Dzięki temu podczas kalkulacji brane są pod uwagę zniżki właściciela lub współwłaściciela. Jednym prostym ruchem możesz zapłacić nawet o połowę mniej. Ekspert dokładnie wytłumaczy Ci cały proces i pokaże różnice w kwotach.

7) Ubezpieczasz kilka samochodów? Wybierz ofertę flotową

- ten punkt to klucz dla przedsiębiorców i osób, które ubezpieczają kilka samochodów jednocześnie. W takich sytuacjach warto zapytać eksperta o ofertę flotową ubezpieczenia. Nie doradzi Ci tego internetowy kalkulator czy pracownik infolinii. Oferta flotowa pozwala na ubezpieczanie kilku samochód w danym towarzystwie na preferencyjnych, dużo korzystniejszych dla Twojego portfela warunkach. To również okazja do wynegocjowania dodatkowego rabatu. Takie rozwiązanie pomoże Ci też uporządkować kwestie ubezpieczenia Twojej floty lub Twoich samochodów.

8) Poinformuj o przysługujących Ci zniżkach

- ubezpieczyłeś mieszkanie w towarzystwie A? Posiadasz ubezpieczenie na życie w towarzystwie B? Poinformuj o tym swojego eksperta. Gdy korzystasz z produktów finansowych sprawdź, czy w zamian za współpracę nie otrzymujesz od danej marki dodatkowych benefitów. Często za zabezpieczenie swojego mienia czy polisę mieszkaniową otrzymasz dodatkowy rabat na ubezpieczenie samochodu. Wykupienie polisy na życie może skutkować stałą, kilkuprocentową zniżką na inne rozwiązania finansowe. Czasami to jedno pytanie może przerodzić się w kilkadziesiąt złotych w Twojej kieszeni.

9) Podróżuj bezpiecznie, wybieraj mądre dodatki lub chroń swoje zniżki

- ten punkt może wydawać się oczywisty. Zawsze staraj się prowadzić bezpiecznie i unikaj kolizji. Spowodowanie przez Ciebie stłuczki czy wypadku zostanie odnotowane w bazie UFG, co wpłynie na utratę Twoich zniżek i wyższą składkę w przyszłym roku. Ciekawą opcją jest wykupienie ochrony zniżki w danym towarzystwie. Nawet po drobnej szkodzie dane towarzystwo może nie brać pod uwagę Twojej pierwszej szkody w danym roku i nie wpłynie to na wzrost składki. Pomyśl również o dodatkach do Twojej polisy. Rozszerzenie opcji holowania to zazwyczaj koszt około kilkudziesięciu złotych. Wezwanie lawety na własną rękę po awarii Twojego pojazdu może kosztować Cię podobnie, jak sama polisa OC.

10) Przede wszystkim, zaufaj ekspertom!

- nic nie pomoże Ci tak, jak wiedza i doświadczenie eksperta. Ekspert Platinum Insurance w indywidualny sposób pochyli się nad Twoimi rozwiązaniami i pomoże Ci dobrać najlepszą ofertę na rynku. Wsparcie eksperta to również fachowe doradztwo w razie szkody, sprzedaży pojazdu i pełna opieka posprzedażowa. Na takie wsparcie nie możesz liczyć nigdzie indziej. Chcesz przekonać się jak to działa? Zapoznaj się z historiami naszych klientów.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

 

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
  • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

  • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

  • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem