Kredyt hipoteczny 2021 roku - gdzie najtaniej?

Darmowe porady finansowe Platinum Eye

Kredyt hipoteczny 2021 roku - gdzie najtaniej? Kredyt hipoteczny 2021 roku - gdzie najtaniej?

Wybieramy najkorzystniejszy kredyt hipoteczny w 2021 roku

Marzenia o naszych własnych czterech kątach sprawia, że działamy zbyt szybko i pochopnie podpisujemy umowę na kredyt hipoteczny w pierwszym lepszym banku. Zanim dojdzie do podpisania umowy, warto sprawdzić oferty innych banków, porównać koszty i wysokość miesięcznej raty. Kredyt hipoteczny będziemy spłacać przez wiele lat swojego życia, dlatego doradcy kredytowi sugerują, żeby najpierw zapoznać się z ofertą co najmniej kilku banków.

Jak szukać najtańszego kredytu hipotecznego?

Możemy uprościć sobie poszukiwania najtańszego kredytu hipotecznego i skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, który możemy znaleźć np. na stronie www.platinumeye.pl. W rankingu kredytów hipotecznych na rok 2021 znajdziesz m.in. oferty kredytu hipotecznego ING Banku, kredytu, jaki oferuje Bank Santander, czy też kredytu hipotecznego BNP Paribas.

Na stronie znajduje się również prosty w obsłudze kalkulator kredytu hipotecznego, dzięki któremu szybko obliczysz ratę kredytu hipotecznego w wybranych bankach.

Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej w 2021 roku

Zanim skorzystamy z kredytu hipotecznego, badamy zdolność kredytową

Jeżeli chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego, musimy najpierw ocenić swój potencjał finansowy. Zacznijmy od zbadania naszej zdolności kredytowej, którą możemy sprawdzić, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej lub z darmowej porady ekspertów kredytowych Platinum Eye. Wyliczając naszą zdolność kredytową, będziemy wiedzieć, na jak wysoki kredyt hipoteczny możemy liczyć. Na naszą zdolność kredytową wpływają przede wszystkim:

 • nasze zarobki,
 • wiek,
 • długość stażu zawodowego,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • nasze obciążenia i zobowiązania finansowe.

Pamiętajmy, że nasza zdolność kredytowa to nie wszystko. Bank sprawdzi również naszą wiarygodność finansową. Osoby, które spłacają swoje zobowiązania w terminie, mogą liczyć na korzystniejszą ofertę. Oceńmy również naszą sytuację finansową, zarobki, wysokość oszczędności i na co możemy liczyć w przypadku utraty źródła dochodu. Musimy być pewni, że poradzimy sobie ze spłatami rat nawet w trudniejszych dla nas okresach.

Sprawdź za darmo, zdolność kredytową z ekspertem Platinum Eye!

Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

 1. Marża i stopa procentowa. Stopa procentowa jest zmienna i zależy od wysokości stawki referencyjnej WIBOR, a marża instytucji finansowej jest stała. Oprocentowanie aktualizowane jest zazwyczaj, co 3 miesiące, ponieważ oparte jest o WIBOR 3M. Zdarzają się kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową, ale należą do rzadkości i zazwyczaj stała stopa obowiązuje tylko przez kilka pierwszych lat.
 2. Prowizja dla banku za udzielenie kredytu. Prowizja wynosi zazwyczaj 3% wysokości kredytu. Możemy zapłacić ją od razu lub spłacać na raty. W tym drugim wariancie prowizja będzie doliczona do kredytu i od niej też będą naliczane odsetki. Oznacza to, że koszt kredytu będzie większy.
 3. Wysokość wkładu własnego. Wkład własny wg rekomendacji KNF powinien wynosić co najmniej 20%. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zebrać 20%, możemy skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jednak nawet wtedy wkład własny nie może być niższy niż 10% wartości nieruchomości. Pamiętaj, że im wyższy wkład własny, tym koszt kredytu jest niższy.
 4. Ubezpieczenia obligatoryjne i dobrowolne. Bez wątpienia ubezpieczenie podnosi koszt kredytu, jednak biorąc pod uwagę to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, warto się ubezpieczyć na wypadek utraty pracy, czy zdrowia. Nie możemy natomiast zrezygnować z ubezpieczenia pomostowego, które będziemy płacić do czasu wpisu do księgi wieczystej. Tak samo, gdy nasz wkład własny jest zbyt niski, brakującą część musimy ubezpieczyć.

Przeczytaj również: Rata to nie wszystko. Ile naprawdę kosztuje kredyt hipoteczny?

Jak szybko porównać koszty kredytu hipotecznego?

Koszt kredytu hipotecznego porównamy szybko za pomocą Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej (RRSO). Jest to wiarygodny wskaźnik, prezentujący rzeczywiste koszty kredytu. Doradcy kredytowi z Platinum Eye sugerują korzystanie z tego wskaźnika, ponieważ obejmuje on wszystkie obowiązkowe koszty ponoszone przez klienta, jak odsetki, prowizję, czy ubezpieczenie. Przykładowo: może okazać się, że oferta kredytu hipotecznego bez prowizji może być droższa ze względu na wyższą marżę.

Znaleźć najtańszy i najkorzystniejszy dla nas kredyt hipoteczny nie jest łatwo. Polecamy skorzystanie z darmowej porady doradców kredytowych, którzy pomogą znaleźć najlepszą dla nas ofertę, dostosowaną do naszych możliwości.

Przeczytaj również pozostałe nasze publikacje: 

to nie wszystko! Tutaj znajdziesz więcej >>>

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy gotowi do pomocy codziennie, wybierz najdogoniejszą formę kontaktu i zaufaj naszym ekspertom

Masz pytanie? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zamów bezpłatny kontakt! Odpowiemy na każde Twoje pytanie

Zobacz także:

Zostaw swój
numer telefonu

Nasz ekspert oddzwoni
w wybranym przez Ciebie czasie

Zamów
bezpłatny kontakt

Ekspert oddzwoni do Ciebie z najlepszą ofertą

Połączenie jest zabezpieczone certyfikatem SSL
 • 0 zł - Nasza usługa nic Cię nie kosztuje

 • Negocjacje oferty w 4 bankach jednocześnie

 • Do 50 % mniejsza rata przy współpracy z ekspertem